Ukrajina rychle nasadila nové dálkově ovládané protipancéřové miny, která drtí ruské tanky

Web Ukraine Weapons Tracker (OSINT) zveřejnil snímek, na němž je patrně zbytekdálkově řízené protipancéřové munice M70/M73 neboli RAAM, americké submunice používané k dálkovému umisťování dělostřeleckých minových polí.

RAAM je minový systém odpalovaný ze 155mm houfnice a rozptyluje protitankové miny na stanoveném území na bojišti. Submunice RAAM jsou primárně určeny ke zdržení, narušení, zničení a odepření využití určitého terénu nepříteli.

Protipancéřové miny RAAM plní cíl odepření prostoru minového pole. Protipancéřová mina se po dopadu na zem odjistí. Jakýkoli hrozící obrněný objekt, který přes minu přejede, způsobí její iniciaci a poškození nebo zničení vozidla.

Mina RAAM je vysoce účinná, pokud se používá ve spojení s minou ADAM, která pomáhá zabránit neutralizaci nepřátelskými pozemními jednotkami. Na jeden projektil ráže 155 mm připadá devět min RAAM. Hustota minového pole a doba autodestrukce jsou stejné jako u miny ADAM (M741 s krátkou dobou destrukce, M718 s dlouhou dobou destrukce).

Podle některých zpráv, jako je například ta od serveru Defence Express, byla dodávka 155mm projektilů RAAM se submunicí pro dálkové zaminování terénu zajištěna ze dvou balíčků vojenské pomoci od Spojených států, přidělených v září, resp. říjnu 2022. V zářijovém balíčku byl předepsán transfer 1000 nábojů RAAM, v říjnovém balíčku transfer 5000 nábojů RAAM, celkem tedy 6 tisíc takových „kazetových“ systémů.

Zdroj: Ukraine Weapons Tracker; Defence Express