Tato skrytá funkce Whatsappu mě vyděsila. Proč nejsou konverzace zabezpečené?
Když někomu posíláme zprávy nebo fotografie, spoléháme se na to, že jsou v naprostém bezpečí. Existuje dokonce možnost odeslanou zprávu úplně smazat, což se hodí třeba v případě, kdy někomu něco pošlete omylem, nebo si odeslání zprávy jednoduše rozmyslíte. Existuje ale situace, kdy fotografie i přes smazání z konverzace nezmizí.
Společnosti, které vlastní online platformy jako je například Whatsapp, slibují, že konverzace mezi uživateli maximálně zabezpečují. Občas se ale najde skulinka, která může uživatele vyděsit. Lze pak opravdu s jistotou říci, že jsou platformy zabezpečené? Podívejte se, na co jsme přišli.

Smazaná fotografie nemusí být skutečně smazaná
Když někomu omylem odešlete fotografii, kterou jste původně chtěli poslat úplně někomu jinému, můžete situaci zachránit tím, že ji odstraníte. To uděláte jednoduše tak, že fotografii krátce podržíte a kliknete na možnost „Odstranit u všech“. Pokud druhý člověk fotografii ještě neviděl, existuje velká šance, že už ji ani neuvidí.
Druhá možnost je mnohem horší. Pokud má daný člověk v nastavení zapnuté automatické stahování fotografií, mělo by to znamenat, že se vaše fotografie automaticky odešle do jeho galerie fotografií. V tomto případě by nejspíš smazání fotografie nefungovalo, protože by ji měl příjemce již ve svém telefonu, odkud ji na dálku bohužel neodstraníte. Zatím není jasné, jestli s tím plánuje Whatsapp něco udělat.
V případě textových a hlasových zpráv je to mnohem jednodušší. Ty se nikam neukládají, takže je můžete smazat – a pokud to uděláte, bude to znamenat, že zmizí buď z vašeho účtu, nebo i z účtu příjemce (záleží na tom, jakou variantu si vyberete). Za předpokladu, že příjemce vaši zprávu ještě neviděl by to znamenalo, že už si ji ani nepřečte. Pokud si ji ale přečíst už stihl, pak byste měli bohužel smůlu.
Jak Whatsapp zabezpečuje konverzace?
Online platforma Whatsapp konverzace mezi uživateli zabezpečuje pomocí koncového šifrování (end-to-end encryption). To znamená, že vaše zprávy jsou šifrovány pouze na vašem zařízení (telefonu, tabletu či počítači) a dešifrovat je dokáže pouze zařízení příjemce – tedy člověka, se kterým si zprávy posíláte. Nikdo jiný by se do vaší konverzace z cizího zařízení dostat neměl, takže jsou vaše data před cizími lidmi v bezpečí.

Online platformy mají i další způsoby, jak zabezpečovat váš účet. Patří mezi ně například dvoufázové ověření, díky kterému se vám do účtu nikdo nedostane, ochrana před fotografováním obrazovky (konverzací) nebo používání bezpečnostních pinů. Veškeré zabezpečení existuje zejména proto, aby ochránil vaše soukromé údaje před hackery a dalšími lidmi, kteří by mohli chtít vaše citlivé údaje zneužít.
Jsou vaše konverzace na internetu v bezpečí?
Každá platforma je jiná, většina z nich (pokud se bavíme o Whatsappu, Facebooku či Instagramu) si zakládá na tom, aby svým uživatelům zajistila soukromí a bezpečí. V některých případech ale mohou vaše zprávy být využity k personalizaci reklam nebo zlepšení služeb – to může být důvod, proč někomu napíšete o krásných teniskách, a za nějakou dobu se vám na internetu zobrazí reklama právě na tyto tenisky. Pokud se vám takový přístup platforem nelíbí, doporučujeme prozkoumat uživatelské podmínky a těmto platformám se raději vyhýbat.