Stačí se vyfotit! Nová aplikace zjišťuje zdravotní stav za 30 sekund pomocí selfie. Využívá světlo k analýze průtoku krve v obličeji uživatele

Kanadská společnost NuraLogix představila mobilní aplikaci Anura, která umožňuje lidem monitorovat své zdraví pomocí 30sekundového video selfíčka. Aplikace získala ocenění v kategorii „Nejlepší biometrické senzorové řešení“ a umí poskytovat přesné zdravotní údaje, jako je srdeční tep, tlak a úroveň stresu, vše bez nutnosti nosit nějaké senzory.

Portál Medical Expo uvádí, že Anura využívá Transdermal Optical Imaging (TOI) technologii, která využívá světlo k analýze průtoku krve v obličeji uživatele. Data jsou pak zpracovávána cloudovým enginem DeepAffex, kde se využívá umělé inteligence a afektivního výpočtu. Výsledky jsou následně zasílány zpět na zařízení uživatele.

To vše bez jakýchkoli dotyků nebo nutnosti nosit nějaké senzory na těle. Aplikace byla navržena tak, aby lidem umožnila sledovat své zdraví a nepředstavuje náhradu za klinickou expertizu zdravotnických profesionálů.

Všechna tato data jsou přenesena do cloudu, kde pracuje DeepAffex, cloudový engine. DeepAffex kombinuje umělou inteligenci (AI) s tzv. afektivním výpočtem, což je specifický typ AI, který se zabývá rozpoznáváním, interpretací, zpracováním a simulací lidských reakcí na emocionální podněty.

Díky těmto technologiím je aplikace schopna předpovědět fyziologické a psychologické ukazatele uživatele. Výsledky jsou poté zaslány zpět na zařízení uživatele, kde si je mohou prohlédnout a analyzovat.

Dle portálu ABC7 vysoká přesnost aplikace při předpovídání těchto zdravotních ukazatelů byla dosažena díky školení a validaci jejích výpočetních modelů proti již ověřeným vědeckým přístrojům používaným v laboratořích a klinikách pro stejný účel. Tyto studie probíhaly jak ve společnosti NuraLogix, tak i na univerzitních laboratořích mezinárodních spolupracovníků.

Aplikace Anura je k dispozici v osmi dalších jazycích (čínština, italština, francouzština, španělština, portugalština, brazilská portugalština a japonština). Protože aplikace sbírá velmi citlivé informace, vyvstávají obavy o ochranu soukromí.

Aplikace je dostupná zdarma pro iOS a Android a nabízí různé jazykové verze. Řeší také otázky soukromí a dodržuje příslušné regulace, což ji činí zajímavým nástrojem pro sledování zdraví.

Zdroje: Medical Expo, ABC7