Používáte na mobilu noční režim? Urychleně ho vypněte, radí IT specialisté
Telefony nabízí spoustu funkcí, které nám mají pomáhat. Když je ale používáme špatně, můžou nám spíš škodit než prospívat.
O nočním režimu v mobilu někteří lidé nikdy neslyšeli. A jiní mají tuto funkci nastavenou tak, aby se jim automaticky zapnula každý večer. Tato funkce má omezit modré světlo, které narušuje spánek. I když to vypadá jako užitečná vychytávka, odborníci před ní varují. Pokud ji totiž používáte špatně, nemá žádný efekt. A právě to se prý děje ve většině případů.
Co je to noční režim?
Pokud netušíte, co je to noční režim, jedná se o funkci v mobilu, která mění barvy displeje na teplejší tóny. Například do žluté nebo oranžové. Díky tomu displej vyzařuje méně modrého světla, které může večer narušovat spánek a unavovat oči. Tuto vychytávku přidali výrobci telefonů do svých systémů už v minulosti. Ať už tedy máte iPhone nebo Android, najdete ji pod názvy jako „Noční režim“, „Filtr modrého světla“ nebo „Night Shift“. Cílem je, abyste si večer při používání telefonu, nenarušovali přirozený rytmus spánku.

Noční režim nezhorší kvalitu spánku
Zajímá vás, jak vlastně takový noční režim funguje? Displeje vydávají světlo, které je barevně blízké dennímu slunci. Když se na takovou obrazovku díváte večer nebo v noci, mozek si stále myslí, že je den a nebude se vám usínat ani spát zrovna nejlépe. Koukat večer do telefonu bez filtru modrého světla tedy není ideální. Modré spektrum potlačuje produkci hormonu melatoninu, který je důležitý pro usínání.
Jakmile si ale zapnete noční režim, tak tato funkce modrou složku omezí a displej zbarví do žlutých nebo oranžových tónů. Uživatelsky to působí příjemněji. Obraz tolik neoslňuje a večerní scrollování není tak únavné.
Tuto funkci si v telefonu může nastavit každý. V systému si stačí nastavit automatické zapnutí podle západu slunce. Případně si sami nastavíte čas, kdy se má noční režim spustit. Bohužel se často stává, že lidé tuto funkci neumí používat a zasahují do jejího nastavení. Poté dochází k tomu, že noční režim má na uživatele špatný vliv.
Lidé neumí používat filtr modrého světla
V momentě, kdy se zapne filtr modrého světla, obrazovka trochu ztmavne. Pro někoho to může být nepříjemné a má dojem, že na displej špatně vidí. Proto uživatel znovu otevře nastavení a trochu si zvýší jas. Jenže právě tady začíná problém, kdy funkce nebude fungovat tak, jak má.

Noční režim má chránit oči a usnadnit usínání. Navíc může pomoci šetřit baterii. Podle nové studie ale platí, že pokud si při zapnutém režimu zvýšíte jas, výdrž baterie se naopak zkracuje.
„U některých zařízení může přepnutí do tmavého režimu ve skutečnosti snížit spotřebu energie. Uživatelé internetu, kteří jsou šetrní k energii, se proto vyzývají, aby prohlíželi internet v tmavém režimu. Háček je v tom, že inzerované úspory energie nebyly testovány v reálných podmínkách, kde může mít chování uživatelů neočekávané důsledky,“ cituje článek na webu NLC výzkumníky.
„Je skvělé, že tolik z nás hledá způsoby, jak být šetrnější k životnímu prostředí. Některá z nejběžnějších doporučení pro udržitelnost jsou však příliš zjednodušená – natolik, že mnoho z nich prostě nefunguje tak, jak bylo zamýšleno,“ řekl Zak Datson, jeden z autorů studie.
Funkce, která funguje jen za určitých podmínek
Noční režim je bezesporu skvělý pomocník. Nenamáhá oči, může přispět ke klidnějšímu spánku a při správném nastavení šetří baterku. Aby ale opravdu fungoval, musí se používat tak, jak byl navržen. Nejde o funkci, která by si žádala jakékoliv zásahy. Naopak. Nejlépe uděláte, když ji necháte pracovat automaticky. Pak má šanci plnit to, k čemu je určená.