Pečicí papír skrývá překvapivou schopnost, kterou výrobci nepochopitelně tají
Dnešní doba nabízí tolik různých vychytávek, že pracovat v kuchyni může být opravdu zábavné. Existují kuchyňští pomocníci v podobě elektrických spotřebičů, které šetří čas a ulehčují i zrychlují práci. Někdy může radost udělat třeba úplně obyčejný pečicí papír, jenž lze kromě pečení využívat i jinak.
Když chcete upéct buchtu, koláč nebo pizzu, tak obvykle je třeba plech před navrstvením těsta vymazat tukem. Pokud byste to neudělali, během pečení se těsto připeče ke stěnám a vy pak budete mít problém hotový výsledek od plechu odlepit. K vymazání formy či plechu lze použít heru, sádlo i rostlinný olej. Pravdou ale je, že použití takového tuku zvyšuje energetickou náročnost připravovaného pečiva. Pakliže chcete mít jeho zdravější variantu, využijete určitě pečicí papír. Ten se prodává v rolích, které mohou, ale nemusí být již nařezané na velikost plechu.
Co je to pečicí papír
Pečicí papír lze jinak nazvat také jako pergamenový papír. Základní materiál, ze kterého je vyrobený, je dřevěná celulóza. Během výroby je upravena tak, aby vznikl papír s vysokou hustotou a odolností vůči teplu. Co je ale důležité, tak tento papír musí být zároveň nepřilnavý. Tuto vlastnost lze získat jednak postupem výroby a jednak přidáním silikonu. Výhodou pečicího papíru je to, že odolává teplotě až 250 °C, tudíž ho lze klidně použít v troubě při pečení. Což je ostatně hlavní jeho účel.
Klasické využití pečicího papíru v praxi
Kdo si zvykne pečicí papír používat, tak ocení, že se díky snižuje množství tuku v připravované jídle, zejména pečivu. Určitě je jednodušší a rychlejší vzít roli papíru a odstřihnout z něho potřebnou délku než pracně vymazávat plech tukem. Nakonec i ten plech je po pečení čistější a chybějí na něm připečené kousky jídla, které jde umýt jen za pomoci drátěnky. Nejlepší je jeho použití pro pečení sladkých a slaných dobrot na plechu. Pokud jste zkusili upéct dort v dortové formě vyložené papírem, tak jste určitě zjistili, že to sice také jde, ale upečený dortový korpus nemá dokonalý vzhled. Zde je asi opravdu lepší formu tukem vymazat.
Netradiční použití pečicího papíru
Mezi běžné potraviny, které v kuchyni asi málokomu chybějí, patří špek neboli slanina. Přidává se do moravského zelí připravovanému ke knedlíku a vepřovému masu. Výborná jsou vejce smažená na špeku a špek by ani neměl chybět při klasické úpravě hlávkového salátu v zálivce. Pro uchovávání špeku v ledničce můžete využít právě pečicí papír. Protože do sebe nenasává mastnotu, je na pro tento účel přímo ideální. Vlastně můžete pečicí papír použít i pro zabalení svačiny do zaměstnání, když zrovna po ruce nemáte potravinovou folii nebo alobal.
Během pečení kynuté vánočky ve formě se může někdy stát, že se její povrch již začíná připalovat, přitom by to chtělo ještě několik minut nechat péct. I zde pomůže pečicí papír, který položíte na formu, čím omezíte působení tepla na těsto, takže vánočku můžete v pohodě dopéct bez rizika spálení.
Také v toustovači pečicí papír oceníte
Toustovač je výborným kuchyňským pomocníkem pro přípravu toustů na různý způsob. Asi to ale taky znáte. Když do toustovače toustový chléb s oblohou, kterou velmi často tvoří sýr, vložíte a zapečete, tak se sýr dostane i na pečicí plochu toustovače. Když se tohoto chcete vyvarovat, použijte pečicí papír. Nikde v návodu k obsluze toustovače se toto nedozvíte, ale je to výborná vychytávka, ověřená mnohými lidmi v praxi. Zabráníte tím znečištění a následnému nepříjemnému a zdlouhavému umývání pečicí plochy.
Praktický pomocník při vyvalování těsta
Některá těsta se při vyvalování lepí k pracovní ploše. Nejspíš použijete trochu mouky na podsypání, abyste tomu zamezili. Nebo můžete použít pečicí papír a na něm těsto válečkem vyválet. A nemusíte ho používat pouze pro tento účel. Na pečicím papíru si vytvarujete také masovou roládu z mletého masa a v pohodě ji pak srolujete.
Zdroj: tasteofhome.com, foodess.com, wikipedia.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]