Obrovský problém na obzoru: Celosvětový internet by mohl brzy zkolabovat
Internet se stal nedílnou součástí našich životů a je těžké si představit, jak bychom bez něj fungovali. Používáme ho ke komunikaci, práci, vzdělávání, zábavě, nakupování a mnoha dalším činnostem. Jsme na něm závislí v osobním i profesním životě. Firmy potřebují internet k fungování, obchodování, marketingu a spolupráci se zákazníky i partnery. Vlády a instituce ho využívají ke komunikaci s občany a poskytování služeb. Internet propojuje celý svět a umožňuje okamžitou výměnu informací bez ohledu na vzdálenost.
Představme si ale situaci, kdy by internet náhle přestal fungovat. Bez možnosti komunikovat online, pracovat ze vzdálených lokalit, studovat a získávat informace, nakupovat z pohodlí domova či bavit se streamováním videí a hudbou. Bez přístupu k emailu, sociálním sítím, úložištím, internetovému bankovnictví. Ekonomika a společnost by se ocitly v chaosu.
Firmy by nemohly vykonávat běžné činnosti, lidé by ztratili přístup k penězům, studenti by přišli o přístup ke vzdělávacím materiálům. Svět by se vrátil o desítky let zpět. A právě tato hrozba kolapsu systému, na kterém je závislá ekonomika, vzdělávání, komunikace i zábava velké části světa, je reálnější, než by se mohlo zdát.
Kolaps internetu by mohl nastat již v blízké budoucnosti
Syndrom Kesslera je hrozivý jev, který by mohl v blízké budoucnosti způsobit obrovské problémy pro lidstvo. Tento fenomén, pojmenovaný po americkém vědci Donaldu Kesslerovi, popisuje situaci, kdy by se vesmírný odpad na oběžné dráze Země stal tak hustým, že by docházelo k řetězovým srážkám a vytváření dalšího odpadu. Tento proces by mohl eskalovat až do bodu, kdy by oběžná dráha byla prakticky nepoužitelná pro satelity a kosmické lety.
V současné době se na oběžné dráze nachází více než 10 000 aktivních satelitů a odhaduje se, že zde obíhá také přes 100 milionů kusů vesmírného smetí. Toto smetí se skládá ze starých satelitů, částí raket a dalších objektů, které jsou výsledkem více než šesti desetiletí lidské činnosti ve vesmíru. S rostoucím počtem vypouštěných satelitů a objektů se riziko srážek neustále zvyšuje.
Hlavním viníkem pádu internetu by byl vesmírný odpad
Ke srážkám již v minulosti došlo a jejich následky byly poměrně velké. V roce 2009 například došlo ke kolizi mezi americkým a ruským satelitem, která vytvořila tisíce nových kusů vesmírného odpadu. Tyto trosky pak ohrožují další satelity a zvyšují pravděpodobnost dalších kolizí.
Pokud by se vesmírný odpad stal příliš hustým, mohlo by dojít k syndromu Kesslera. V tomto scénáři by srážky generovaly stále více trosek, které by pak způsobovaly další kolize v nekontrolovatelné řetězové reakci. Vědci odhadují, že k tomuto jevu by mohlo dojít v horizontu několika desetiletí, pokud nebudou podniknuty zásadní kroky k omezení vesmírného odpadu.
Na světe by nefungovalo téměř nic
Důsledky syndromu Kesslera by byly katastrofální pro moderní společnost, která je na satelitech závislá. Došlo by ke ztrátě satelitní komunikace, navigace a dalších důležitých služeb. Mobilní sítě a internetové připojení by byly vážně narušeny, což by mělo obrovské dopady na ekonomiku, dopravu, předpověď počasí a mnoho dalších odvětví.
Bez funkčních satelitů by byla ohrožena globální komunikační infrastruktura. Banky, burzy a finanční trhy by čelily výpadkům a chaotickým stavům. Letecká a lodní doprava by ztratila možnost přesné navigace, což by vedlo k masivním zpožděním a bezpečnostním rizikům. Předpovědi počasí by byly méně přesné, což by mělo dopady na zemědělství, energetiku a krizové řízení během přírodních katastrof.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]