Nyní platí zelená značka pro omezení rychlosti. Řidiči nechápou, o co jde
Na silnicích se objevila nová dopravní značka s omezením rychlosti, která řidiče mate. Místo červeného okraje má zelený, což vyvolává otázky o její závaznosti. Někteří řidiči se domnívají, že jde pouze o doporučenou rychlost, jiní si nejsou jistí, zda ji musí dodržovat stejně jako standardní omezení.
Nové značení je součástí pilotního projektu, jehož cílem je zjistit, zda změna barevného provedení pomůže zlepšit plynulost provozu a bezpečnost na silnicích. Co přesně tato značka znamená a může se dostat i do dalších evropských zemí?
Nezvyklá dopravní značka: Doporučení místo nařízení
Většina řidičů je zvyklá na klasické kulaté značky s červeným okrajem, které jasně stanovují maximální povolenou rychlost. Nová zeleně orámovaná značka ale tuto logiku narušuje. Objevila se ve Velké Británii a na rozdíl od standardních značek nemá právně závazný charakter. Jde pouze o doporučení, které řidiči nemusí dodržovat, pokud nechtějí.
Podle britského právníka a odborníka na dopravní předpisy Daniela ShenSmitha jde o tzv. „advisory speed limit“, tedy doporučenou rychlost. „Tato značka není vymahatelná, nemá právní oporu. Pokud ji řidič překročí, nehrozí mu žádná sankce,“ uvedl ShenSmith. Přesto se ukazuje, že mnoho řidičů si není jistých, jak na ni reagovat, a raději automaticky zpomalí.

Důvody k zavedení této značky
Cílem této značky je zklidnění dopravy v problematických oblastech, jako jsou:
- okolí škol,
- obytné zóny,
- místa s vysokým výskytem nehod,
- úseky s omezenou viditelností.
Britské úřady se rozhodly tento způsob označení zavést, protože se ukazuje, že psychologický efekt je často účinnější než přímé příkazy. Řidiči vidí značku, která vypadá jako závazná, ale není, a raději jedou pomaleji.
Zkušenosti s touto značkou
Podle dostupných studií a reakcí řidičů způsobuje zelená značka určité zmatení. Mnozí motoristé si nejsou jisti, zda jde o skutečně platné omezení, a proto se podřizují doporučené rychlosti, i když nemusí. To pomáhá ke zklidnění provozu, především v místech, kde by řidiči jinak jeli příliš rychle.
Tento přístup může být účinnější než běžné dopravní značky, protože nevyvolává odpor. Lidé se často automaticky brání povinným omezením, ale pokud se jedná o doporučení, sami přemýšlejí o tom, zda by nebylo lepší se přizpůsobit.
Najdeme tuto značku i v jiných zemích?
V současnosti je tato značka výhradně britskou záležitostí. Nicméně ve Francii a Španělsku se již objevily diskuse o jejím zavedení. Mnoho evropských zemí má již nyní obdobné doporučené rychlosti, ovšem jejich značení vypadá jinak. Například v Německu nebo Španělsku se k tomuto účelu používají modré značky s bílými čísly.

V České republice zatím podobná značka zavedena nebyla a není ani v plánu. Doporučené rychlosti jsou u nás označeny modrou čtvercovou značkou s bílým číslem, která je jasně rozlišitelná od povinných omezení.
Má taková značka smysl?
Zatímco někteří řidiči označují tuto značku za matoucí a zbytečnou, jiní ji vítají jako účinný nástroj pro snížení rychlosti v rizikových oblastech. Studie ukazují, že doporučené rychlosti mohou být v některých případech efektivnější než vynucená omezení.
Přesto je důležité, aby dopravní značení bylo jednoznačné a nezpůsobovalo zbytečné zmatení. V tomto ohledu je otázkou, zda by se podobná zelená značka uchytila i v jiných zemích.
Zelená značka s doporučenou rychlostí je zajímavým experimentem britských úřadů, který ukazuje, že někdy lze bezpečnost silničního provozu ovlivnit i nenásilnými metodami. Ať už se tento koncept rozšíří i do jiných zemí, nebo zůstane pouze britskou specialitou, jedno je jisté – řidiči se s tímto novým fenoménem budou muset naučit žít. Pokud tedy při cestě do Velké Británie narazíte na značku s rychlostním limitem v zeleném kruhu, víte, že je to jen doporučení, nikoliv povinnost.