Přečetl si o zdravotní škodlivosti mobilu v kapse kalhot a už ho tam nikdy nedal. Dobře udělal
Řada lidí se bojí, že záření vycházející z mobilů ohrožuje naše zdraví. Pokud by byly překročeny jeho bezpečné limity, pak by to skutečně hrozilo. Nicméně, vědci se na jeho (ne)škodlivosti dodnes nemohou shodnout. Málokdo ale ví, že škodlivé může být i nošení mobilu v zadní kapse kalhot.
Obecně se doporučuje nemít mobil v přední kapse kalhot. A zvlášť by se tohoto zlozvyku měli zbavit muži. Mobil se totiž při nošení v kalhotách zahřívá, což může mít negativní vliv na spermie a tím pádem i na plodnost. Plus se leckdo i v tomto případě obává záření z mobilů.
Vědecké studie ještě nedokázaly ani zcela nevyvrátily škodlivý vliv nošení mobilu v přední kapse kalhot, ale rozhodně je to velké téma. A přesto na ulici uvidíte, jak většina lidí vytahuje svůj mobil právě z přední kapsy kalhot, načež ho do ní zase zasouvají.
Ani zadní kapsa není výhra
Mohlo by se tedy zdát, že bezpečnější bude ukládat ho do zadní kapsy kalhot – pokud ji vaše kalhoty mají. Jenže tam si lidé mobil obvykle ukládají jen do první nehody – tedy dokud si na něj nesednou nebo jim při neopatrném svlékání na toaletě nespadne přímo do záchodové mísy.
Zadní kapsa kalhot je ale nevhodná i ze zdravotního hlediska. Když si z ní totiž mobil často vytahujete, tak se kvůli tomu nepřirozeně otáčíte dozadu a doslova si tak vytáčíte svou páteř. U lidí, kteří jsou zvyklí hýbat se a často cvičí, to až tak nevadí. U většiny populace, která je zpohodlnělá a „cvičení“ je pro ni skoro sprosté slovo, to ale může být jinak.
Takový neopatrný pohyb může snadno způsobit dokonce i zablokování bederní páteře. Nemluvě o tom, že když se pro mobil budete takto vytáčet často, začnou vás kvůli tomu záda zkrátka bolet. A nepřirozené je to i pro paži, kterou si ve snaze vytáhnout a uklidit mobil nevhodně kroutíte, takže i ta vás při častém vyndavání/zandavání může začít nepříjemně bolet.
Nemluvě o velkých, těžkých mobilech, které jsou pro naše záda zátěží sami o sobě. A navíc zcela jednostrannou zátěží, protože vězí jen v jedné kapse a ta na opačné straně hýždí je prázdná a tedy lehká. A ačkoliv se to nezdá, i těch zhruba 200 gramů může mít na naše záda nečekaně neblahý vliv.
Mobil na délku paže
Kde tedy nosit mobil, když ne v kapse kalhot? Ideálně ho nemít vůbec u sebe. Tedy alespoň podle vyjádření Úřadu pro veřejné zdraví v Kalifornii, který doporučil nosit ho od sebe alespoň na délku natažené paže. Důvodem má být záření z mobilů ohrožující lidské zdraví, způsobující vznik nádorů, úbytek spermií, bolesti hlavy a tak dále.
„Nenoste telefon v kapse – raději ho dejte do batohu či kabelky nebo ho s sebou ideálně nenoste vůbec,“ prohlásila mluvčí Úřadu pro veřejné zdraví. Podle ní není dobré mít ani mobil v noci položený pod polštářem, u hlavy nebo na nočním stolku – i tady by prý mělo platit pravidlo délky natažené paže.
Prohlášení se nicméně neopírá o žádné vědecké důkazy, které by jasně prokazovaly spojitost výše zmíněných zdravotních problémů s mobily. Každopádně je ale nošení v kabelce nebo batohu rozumnějším řešením. A i když třeba ne ze zdravotních důvodů, tak rozhodně z bezpečnostních a praktických – z kapsy vám totiž velmi snadno vypadne a rozbije se, případně vás o něj nějaký nenechavec v tlačenici připraví. V batohu či kabelce je bezpečnější, nevypadne a lépe si ho ohlídáte.
Pokud vás zároveň začaly trápit zdravotní problémy, jako je bolest hlavy, únava, bolest zad, únava očí a tak dále, nestačí jen svádět to na možné negativní účinky mobilu, popřípadě na jeho příliš časté užívání. Nejlepší je zajít si k lékaři, prokonzultovat s ním zdravotní problémy, nechat se vyšetřit a zjistit jejich přesnou příčinu. Například negativní vliv záření z mobilů totiž nebyl nikdy zcela prokázán a výrobci telefonů se musejí striktně držet maximálních limitů vyzařování.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]