Neobvyklé maskování ruských zbraní. Z raketometů jsou kamiony
Rusové se snaží skrýt svou vojenskou techniku před ukrajinskou rozvědkou a případnými útoky různými způsoby. Putinova armáda právě přidala „maskování“ raketometů jako nákladních automobilů na seznam dobře známých a osvědčených taktik.
Fotografie nového typu maskování ruských raketometů se objevily na sociální síti X (dříve Twitter). Maskování bylo navzdory velkému úsilí a kreativitě Rusů vystopováno a identifikováno ukrajinskou jednotkou leteckého průzkumu. Vojáci spatřili upravenou verzi odpalovacího zařízení Grad – RSZV 2B26, umístěnou na podvozku nákladního automobilu KamAZ. Jeho dělostřelecká část byla ukryta pod plachtou.
Декілька рухів і тентовантй трьохосьовий камаз перетворюється на РСЗВ.
— зовнішній пілот (@externalPilot) August 9, 2023
Нічого нового, просто актуалізую – ворог хоче жити і маскується, як може.
Є чому повчитися.
Використовуйте ці фото, щоб пояснити, що тентовані камази не є неважливими цілями, а також як приклад маскування. pic.twitter.com/rYzuVHQDlY
Použitím takto neobvyklých „kabátů“ na odpalovacích zařízení se Rusové s největší pravděpodobností snaží minimalizovat riziko útoku a ztráty dalšího důležitého kusu vojenské techniky. Zejména proto, že BM-21 Grad byl od vypuknutí války na Ukrajině použit k mnoha útokům. Přestože historie této zbraně sahá až do 60. let 20. století, stále se jedná o vysoce účinný a nebezpečný nástroj, který používají obě strany zapojené do probíhající války.
Tento raketomet sovětské výroby ráže 122 mm je proslulý svým dosahem, přesností nebo účinky, které útok s jeho použitím vyvolává. Systém dokáže decimovat vojáky a srovnat se zemí ostřelované cíle, včetně dělostřeleckých palebných postavení. Zejména proto, že jeho klíčovou součástí jsou rakety umístěné ve 40 skluzech (po deseti ve čtyřech řadách), píše Military Today.
V praxi to umožňuje odpálit salvu 40 raket za 20 sekund, přičemž samotné raketě BM-21 Grad trvá příprava k útoku přibližně tři minuty. Při použití standardních verzí střel s tříštivými a demoličními hlavicemi (HE-FRAG) lze útočit na cíle ve vzdálenosti 20 km. Pokročilejší střely nabízejí možnost zasáhnout cíle vzdálené až 30-40 km.
Zdroj: Militarny; Twitter (X); Military Today