Na praskliny na iPhonu a Apple Watch se už nevztahuje záruka
Špatná zpráva, pokud na displeji iPhonu nebo Apple Watch objevíte drobnou prasklinu. Už se na ně nevztahuje standardní záruka společnosti Apple.
Technicky vzato se standardní jednoletá záruka nikdy nevztahovala na „kosmetická poškození“, jako jsou škrábance, promáčkliny a rozbité plasty na portech, pokud jste nemohli prokázat, že se jedná o vadný materiál nebo zpracování ze strany společnosti Apple.
Nicméně jednotlivé drobné praskliny, jako praskliny, které nemají “pavučiny“ nebo zjevný bod nárazu, byly historicky považovány za vady obrazovky. Oprava by tak mohla být hrazena zdarma. (I když ve skutečnosti se to může lišit podle toho, do kterého Apple Storu nebo opravny jste šli.)
Apple nyní doporučuje prodejnám Apple Stores a autorizovaným poskytovatelům služeb Apple, aby všechny drobné praskliny považovali za náhodné poškození. To by zase vyžadovalo, aby zákazníci zaplatili za opravu. Tato změna se zatím údajně týká pouze hodinek Apple Watch a iPhonů, iPadů a Maců se netýká.
Ačkoli je to zklamání, společnost Apple v posledních letech učinila některé pozitivní posuny, pokud jde o opravy. V roce 2022 vydal Apple program „Self Service Repair“, který zákazníkům umožňuje opravit baterii, obrazovku a fotoaparáty iPhonu. Omezil také cenu oprav rozbitého zadního skla u nejnovějšího iPhonu 15 Pro na 4600 korun, což je téměř o 8000 méně. V dubnu společnost také oznámila, že umožní lidem opravovat iPhony pomocí použitých originálních dílů na „vybraných“ modelech iPhonů ještě letos na podzim.
Záruční pravidla společnosti Apple jsou obecně konzistentní v různých regionech, takže tato změna pravidel bude pravděpodobně platit celosvětově, tedy i v Česku.
Pokud Apple nevydá samostatnou politiku pro konkrétní regiony, jako je Evropa nebo Česko, mohou tamní zákazníci očekávat stejné zacházení.
Zdroj: theverge.com