Mobily s TikTokem mají cenu zlata! Nabídky přesahují i 100 milionů, nemažte ho
TikTok v posledních letech patří mezi vůbec ty nejpopulárnější sociální sítě a používá ho více než 1,5 miliardy lidí na světě. A teď vám může i přihrát krásné peníze. Stačí mít aplikaci nainstalovanou v telefonu.
Sociální síť TikTok, na které uživatelé sdílí nejrůznější videa, je celosvětově extrémně oblíbená a řada lidí se na ní stala prakticky závislá. Není proto divu, že její nedávné zakázání v USA vyvolalo značné pozdvižení a řada Američanů neskrývala své rozhořčení.
Funguje, ale…
Americká vláda zakázala TikTok na základě obav, dle kterých by mohla být aplikace špionážním prostředkem Číny, ze které síť pochází. Aplikace byla tamními úřady označena za národní bezpečnostní hrozbu. Zákaz měl vstoupit v platnost 19. ledna letošního roku. Už o den dříve ale aplikace přestala fungovat a uživatele při jejím spuštění přivítala hláška, ve které stálo, že TikTok není momentálně dostupný.
Omezení ovšem nijak dlouho nevydrželo. Americký prezident Donald Trump totiž po svém nástupu do funkce podepsal příkaz, dle kterého bylo vymáhání zákazu TikToku pozastaveno na 75 dní. Aplikace tak začala znovu fungovat, zmizela ovšem jak z obchodu App Store, tak z Google Play. Lidé z USA, kteří tedy neměli TikTok ve svém telefonu nainstalovaný, momentálně nemají možnost si jej stáhnout. Ti, jež TikTok mají, zase nedostávají nejrůznější aktualizace.

Chopili se příležitosti
Právě toho začali nyní využívat lidé po celém světě, kteří viděli šanci, jak si rychle a snadno přijít na nemalé peníze. Na známém prodejním portálu eBay se rychle množí nejrůznější nabídky, ve kterých uživatelé nabízejí potenciálním zákazníkům k prodeji mobilní telefony s již nainstalovaným TikTokem.
A rozhodně se nedrží zkrátka. Leckdy i několik let staré modely prodávají za nemalé částky, neboť spoléhají na to, že právě stažená populární aplikace výrazně zvedá jejich hodnotu. Například jeden prodejce z Německa nabízí použitý mobilní telefon Samsung Galaxy S20 FE s instalovaným TikTokem za 6 000 eur, tedy zhruba 150 tisíc korun. Ten samý telefon lze přitom sehnat v obchodě úplně nový za cenu okolo 7 tisíc korun.
Ceny jsou ovšem různé. Sehnat lze telefon s TikTokem i za mnohem nižší částky, ale také i vyšší. Nejlevnější začínají na 2 tisících korunách, ten nejdražší, konkrétně iPhone 14, se prodává za 6 milionů dolarů čili přibližně 146 milionů korun. Prodejce ve svém inzerátu uvádí, že případnému kupci sám doručí telefon do vlastních rukou.

Nejistá budoucnost
Zda se zájemcům, kteří jsou ochotni za telefony s nainstalovaným TikTokem vyplatí si zařízení kupovat, je v tuto chvíli nejasné. Stále totiž hrozí, že bude na území USA TikTok zcela zakázán. Jestliže totiž nebude do 5. dubna letošního roku vyřešena otázka bezpečnosti aplikace či nebude TikTok odkoupen nějakou společností, která by pro USA nepředstavovala hrozbu, aplikace přestane na území Spojených států kompletně fungovat. Nemalá investice by tak mohla přijít kompletně vniveč.
Odkup se přitom spíše neuskuteční. Řada expertů se totiž shodla na tom, že je velmi nepravděpodobné, aby se Čína své aplikace vzdala.
Řada alternativ
Na TikToku je aktivní celá řada amerických tvůrců, pro které je jimi produkovaný obsah i zdrojem obživy. Ti by se v případě zákazu aplikace museli přesunout na jiné platformy. Těch je ale požehnaně. Velmi podobným způsobem, jakým jsou uživatelé zvyklí konzumovat obsah z TikToku, jej mohou konzumovat i prostřednictvím známého serveru YouTube. Tam lze nahrávat krátká videa pojmenovaná Shorts. Stejně tak umožňuje nahrávání krátkých videí i Instagram, který je zase zařazuje do sekce Reels.