Které ze tří aut má na této křižovatce tvaru T přednost v jízdě?
Na první pohled jednoduché křižovatky ve tvaru T se v realitě ukazují být mnohem složitějšími, než se zdají. Mnoho řidičů je přesvědčeno, že takovou křižovatku projedou bez zaváhání, ale statistiky a zkušenosti odborníků ukazují, že tomu tak často není.
Až 65 % řidičů chybuje v pořadí průjezdu křižovatkami bez dopravního značení, kde platí obecná pravidla silničního provozu, jako je například pravidlo pravé ruky. Tato křižovatka tvaru T je ukázkovým příkladem situace, ve které mnoho řidičů udělá chybu.
Když pravidlo pravé ruky nestačí
Jednoduchost křižovatky tvaru T spočívá v tom, že na první pohled jsou zde pouze dvě křížící se silnice, přičemž žádné dopravní značení neurčuje, kdo má přednost. To je moment, kdy mnoho řidičů spoléhá na známé pravidlo přednosti zprava. Jenže existují případy, kdy toto pravidlo nestačí, a řidiči jsou pak zmatení, kdo má přednost, obzvláště pokud do hry vstoupí odbočování vlevo či rovně projíždějící vozidla.
Tato zmatenost vzniká právě v situacích, kdy se křižují různé směry jízdy a ne každý řidič si správně vyhodnotí, kdo má přednost. Například pokud jedno vozidlo odbočuje vlevo, druhé vpravo a třetí jede rovně, mohou se pravidla pro přednost v jízdě stát nejasnými, a to i pro zkušené řidiče.
Když selský rozum selhává
Mnoho řidičů se řídí tzv. selským rozumem, který jim velí pustit toho, kdo do křižovatky vjíždí jako první. Tento přístup je však nesprávný, protože v silničním provozu neplatí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív jede“. Pokud by se všichni řídili tímto pravidlem, vznikaly by na křižovatkách nebezpečné situace, které by mohly vést ke kolizím.
Další častou chybou je domněnka, že pokud se křižovatka nachází v přehledném a klidném místě bez značení, může si každý řidič určit pořadí sám. Tento přístup však ignoruje zákony silničního provozu a vede k nesprávným rozhodnutím.
Složitější situace na křižovatkách
Mnohé křižovatky jsou komplikovány dalšími faktory, například tramvajovými kolejemi nebo změnou směru hlavní silnice, která nevede přímo. V takových případech může být pořadí průjezdu o něco složitější, protože řidiči musí kromě pravidla pravé ruky zohlednit i další prvky na silnici.
Zde se řidiči řídí pravidlem pravé ruky, avšak je třeba dávat pozor na to, kam kdo odbočuje. Foto: ShutterstockV reálném provozu často dochází k situacím, kdy se řidiči chybně domnívají, že mohou projet současně s jiným vozidlem, protože jejich dráhy se zdánlivě nekříží. Například, pokud dvě auta odbočují – jedno vlevo a druhé vpravo – mnoho řidičů mylně předpokládá, že se mohou obě vozidla bez problémů vejít do křižovatky najednou, což pravidla silničního provozu neumožňují.
Pravidlo přednosti zprava a jeho výjimky
I když je přednost zprava obecně platným pravidlem na křižovatkách bez dopravního značení, existují výjimky. Tyto výjimky se týkají především situací, kdy vozidlo odbočuje vlevo. V takových případech musí řidič, který by měl jinak přednost zprava, dát přednost protijedoucímu vozidlu, které jede rovně nebo odbočuje doprava. To znamená, že i když by mělo vozidlo zprava přednost, pokud odbočuje vlevo, musí nejprve pustit protijedoucí auta.
Řešení kvízu – jak projedou auta na obrázku?
Podívejme se na konkrétní situaci na křižovatce tvaru T na obrázku. Máme zde tři vozidla – vozidlo A, B a C. Jaké je pořadí jejich průjezdu?
- Vozidlo A, které přijíždí zprava, má přednost podle pravidla pravé ruky. Navíc, protože neodbočuje, ale jede rovně, nezasahuje do dráhy ostatních vozidel.
- Vozidlo C, které odbočuje vlevo, musí dát přednost protijedoucímu vozidlu B, které jede rovně. Proto vozidlo B projede jako druhé.
- Vozidlo C projede jako poslední, protože musí dát přednost jak vozidlu A, tak vozidlu B, které jede rovně.
Tento příklad ukazuje, jak důležité je správně aplikovat pravidla silničního provozu na křižovatkách, které mohou na první pohled vypadat jednoduše, ale v reálu mohou vést k chybám a nebezpečným situacím.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]