Jen naprostí tataři nechají v zásuvce tyto 4 spotřebiče, když odcházejí z bytu. Snad nejste mezi nimi
Většina lidí se vypojováním spotřebičů ze zásuvky při odchodu z bytu vůbec nezatěžuje. Nejen že tak mohou přicházet o peníze, ale navíc se vystavují zbytečnému riziku. Víte, které spotřebiče byste rozhodně vypojit měli?
Bez elektřiny by většina z nás dnes vůbec nepřežila. Jen krátce po probuzení používáme kávovar, rychlovarnou konvici, elektrický kartáček na zuby, mikrovlnku, fén, lednici a řadu dalších přístrojů.
Myslíte ale na to, že některé z nich by neměly zůstat zapojené v síti, pokud právě nejste doma? Jedna věc je, že tyto přístroje často spotřebovávají nemalé množství energie i v případě, že je zrovna aktivně nepoužíváme. To se projeví na faktuře za elektřinu.
Další a nejspíš ještě významnější faktor je poté to, že podle statistik hasičů zapojené přístroje, které jsou ponechány bez dozoru, poměrně často bohužel mohou způsobit v domácnosti požár. To je nepříjemná zkušenost, které se nejspíš každý bude chtít vyhnout. Proto se zaměřte na to, které spotřebiče představují v tomto ohledu největší riziko.
Proč spotřebiče mohou představovat riziko
Velká část moderních spotřebičů je vybavena spínači a dalšími bezpečnostními mechanismy. Některé ale žádný spínač nemají a pokud jsou zapojeny v síti, tak zkrátka fungují. To představuje problém ve chvíli, kdy na přístroji dojde k poruše. Zatímco u těch “chytřejších” v takovém případě pojistka zařízení vypne, u těch jednodušších to bohužel neplatí.
Tuto charakteristiku většinou splňují rychlovarné konvice nebo topinkovače a toastery. Stejně tak to ovšem platí pro nabíječky k mobilním telefonům nebo adaptéry notebooků.
Zvlášť rychlovarnou konvici byste skutečně měli vypojit vždy. Kromě toho, že u ní může dojít k závadě na elektroinstalaci, se také občas stane, že se dostane voda do kabeláže a to poté způsobí zkrat.
Které spotřebiče mohou být nebezpečné
Mobilní nabíječky stále odebírají poměrně dost energie, i když zrovna žádný telefon nenabíjí. Navíc jejich častým nešvarem je to, že se snadno přehřejí, což představuje nemalé riziko požáru.
Existuje ještě další důvod, proč byste spotřebiče měli vypojit, pokud odcházíte na delší dobu z domova. V případě bouřky totiž hrozí, že dojde k přepětí na elektrické síti, což může zapojené přístroje poškodit. Citlivé na to bývají například počítače.
Ovšem pozor: Existují totiž také spotřebiče, které naopak vůbec není dobrý nápad vypojovat, pokud to není absolutně nezbytné. To může mít několik důvodů, ať už jde o samotný princip jejich funkce (což se týká například lednice), nebo to, jakým způsobem je daný spotřebič naprogramovaný.
Tyto spotřebiče naopak nevypojujte
Jedním z nich je inkoustová domácí tiskárna. Ta ve stavu nečinnosti nemá příliš velký odběr energie a pokud ji místo vypnutí vytáhnete ze zdi, můžete si přivodit mnoho nepříjemností.
Při běžném provozu je totiž připravena k okamžitému tisku a tisková hlava je tak v pohotovosti. Pokud ale vytáhnete zástrčku, tento stav se přeruší a tisková hlava už nebude v režimu, do kterého se dostává vždy po nastartování nebo třeba po výměně inkoustové kazety. Poté může dojít k tomu, že místo tisku budete zdlouhavě řešit technické problémy.
Dalším z těchto přístrojů jsou OLED televizory. Ty totiž po vypnutí provádí několik cyklů optimalizace pixelů. Pokud je vypojíme ze zdi, tento proces se přeruší a může dojít k poškození obrazovky.
Většinou také není příliš praktické vypínat například na noc Wi-fi router. Mohlo by se zdát, že v noci stejně spíte, a tak ho nepotřebujete. Dnes je ale k síti připojeno mnoho dalších zařízení v domácnosti, a tak by se mohlo kompletně narušit jejich nastavení.