Ignorujete tento krok při praní prádla? Ničíte si tím nejen oblečení, ale i pračku
Praní se na první pohled zdá jako nesmírně snadná činnost. Jenže i při ní se lze dopustit celé řady chyb, které nejenže ničí vaše prádlo, ale také se mohou neblaze podepsat na vaší pračce.
Co by se mohlo při praní prádla pokazit? Vždyť přece jen stačí vložit oblečení do pračky, nasypat prací prostředek, nalít aviváž, zvolit vhodný program a zapnout ji. Nebo ne? Na praní pochopitelně není nic složitého, i přesto jej ale spousta lidí provádí špatně. Kromě toho, že pak hrozí nenávratné zničení oblečení, se zvyšuje riziko poškození samotné pračky.
Čím víc prášku, tím líp? Omyl!
Spousta lidí při dávkování pracího prostředku vsází na to, že čím víc prášku při praní použijí, tím bude prádlo čistější. To ale není pravda. Naopak. Nadbytek pracího prášku škodí oblečení, pračce, vaší peněžence a v konečném důsledku i vaší pokožce.
Použijete-li velké množství pracího prášku, riskujete, že se prostředek v pračce špatně rozpustí, kvůli čemuž pak ulpí na oblečení. To nejenže ničí vlákna na prádle, ale také můžete při nošení oblečení pociťovat nepříjemné svědění. V krajních případech se objeví i alergická reakce. Kromě toho by velké množství pracího prostředku mohlo ucpat i odtok pračky, což velmi často vede k poškození tohoto spotřebiče.
Důkladně prohledejte kapsy
Velmi důležitým krokem při praní je také důkladné zkontrolování takových kousků oblečení, které mají kapsy. Pečlivě je prohledejte a případně vyndejte vše, co v nich najdete. Mince, zapalovače a také například klíče mohou velmi snadno při praní nejen potrhat oblečení, ale také rozbít pračku.
Prostor na sevřenou pěst
I když se může jevit praní kompletně plné pračky prádla jako ekonomické, ve výsledku vám může spíše uškodit. Nikdy neplňte buben pračky až k prasknutí. Prádlo se pak špatně pere, obtížně se mezi něj distribuuje prací prostředek, hůře se ždíme, a navíc může dojít k přetížení pračky. U přetížené pračky hrozí, že její motor nebude dostatečně silný na to, aby zvládnul otáček těžký buben, a může dojít k jeho přehřátí. Namísto toho, abyste tedy nějaké peníze ušetřili, budete pak muset sáhnout hluboko do peněženky při opravě pračky.
Obecně platí, že by měl být buben pračky naplněný tak, aby mezi prádlem a bubnem byl prostor natolik velký, že se do něj pohodlně vejde sevřená pěst. V každém případě se ale orientujte i podle pokynů výrobce, který v manuálu jistě uvádí maximální hmotnost prádla, které pračka zvládne vyprat.
Čištění pračky
V neposlední řadě je nesmírně důležité pračku pravidelně čistit. Alespoň jedenkrát za měsíc otřete mokrým hadrem gumové těsnění u dvířek pračky. A jednou za půl roku vyčistěte filtr, ve kterém se usazují například žmolky, knoflíky anebo různé drobné předměty, které jste zapomněli vyndat z kapes.
Stejně tak zhruba jednou za čtvrt roku nalijte do pračky speciální čisticí prostředek na její údržbu a zapněte pračku na prázdno. Díky tomu se odstraní nejrůznější bakterie a také případný zápach. Zároveň tyto čisticí prostředky umí odstraňovat vodní kámen a další usazeniny.
Pračku nechte větrat
Po každé praní nechte otevřená dvířka pračky a pootevřete také šuplík na dávkování pracího prostředku a aviváže. Pokud by zůstaly zavřené, pračka by se mohla zapařit a nepříjemně by páchla. Kvůli tomu by následně nehezky vonělo i čerstvě vyprané prádlo.
Zdroje: prozeny.cz, goodhousekeeping.com, rd.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]