Hackeři útočí na lidi, kteří zadají těchto pár slov do vyhledávání Google
Zatímco před klikáním na viry v emailu nebo závadné odkazy na sociálních sítích jsme neustále varováni, málokdo ví, že hrozbou může být i obyčejné vyhledávání. Hackeři mají nový trik, jak vás okrást o důležité údaje a nakonec třeba i o vaše peníze. Nikdo není v bezpečí.
Dnes a denně to dělají téměř všichni uživatelé internetu. Ať už hledáte recept na tvarohovou bábovku, otevírací dobu vašeho oblíbeného obchodu nebo vás zajímají výsledky fotbalového zápasu, jdete na Google, kde zadáte váš dotaz do vyhledávače. Vyjede vám řada relevantních i méně relevantních výsledků na weby, které by v sobě měly ukrývat odpověď na vaši otázku. Co když vás ale i toto obyčejné googlování může připravit o cenné údaje?

Varování expertů na kybernetickou bezpečnost
Britská společnost pro kybernetickou bezpečnost Sophos vydala na svých webových stránkách prohlášení, ve kterém varuje před vyhledáváním odpovědi na první pohled nevinnou otázku. Uživatelé, kteří na Google hledají, zda je legální vlastnit bengálskou kočku, se stávají oběťmi nebývalého kybernetického útoku. V nebezpečí jsou poté hlavně obyvatelé jednoho kontinentu.
Zrádná bengálská kočka
Bengálská kočka je jedním z plemen kočky domácí. Svým vzhledem připomíná divokou kočkovitou šelmu, proto je její chov v domácím prostředí atraktivní volbou pro řadu chovatelů. Většina velkých chovatelských organizací, jako například TICA nebo FIFe plemeno uznává, výjimkou je severoamerická CFA, která neuznává hybridní plemena.
Na rozdíl od divokých koček bengálské kočky nejsou tak agresivní a divoké. Přesto se nedoporučují lidem, kteří mají rádi svůj klid a domácím mazlíčkům se příliš nevěnují. Toto zvíře potřebuje neustálou pozornost a velký prostor ke hraní. Navíc je hrozbou pro další mazlíčky, jako jsou například hlodavci a ptáci. Hlavní rozdíl mezi klasickou kočkou a bengálskou je ve zvukovém projevu – bengálská kočka nemňouká, ale syčí jako had.
Program, který vám ukradne osobní údaje
Bengálská kočka je ideálním zvířetem pro ty, kteří chtějí klasiku s kapkou exotiky. Právě vyhledávání informací o ní se pro některé uživatele ale může stát riskantním. Konkrétně se to týká obyvatel Austrálie, ale i dalších lidí, kteří do Google zadají jednu konkrétní frázi.
Sophos přišel na to, že rizikem je otázka „Jsou bengálské kočky v Austrálii legální?“. Lidem, kteří tuto větu napíšou, hrozí krádež osobních údajů. Nebezpečí bylo objeveno hned v prvních vyhledaných výsledcích, tedy webech, na které většina z nás kliká jako první.
„Oběti jsou často dovedeny k tomu, aby klikly na škodlivý reklamní software nebo odkazy maskované jako běžná reklama nebo v tomto případě jako důvěryhodný výsledek vyhledávání na Googlu,“ vysvětluje společnost ve svém prohlášení.
Po kliknutí na závadnou stránku, která se tváří bezpečně, hrozí, že uživatelům budou odcizeny osobní informace, jako jsou například bankovní údaje, a to prostřednictvím malwaru Gootloader. Jedná se o škodlivý program, který v počítači provádí činnosti bez souhlasu a vědomí uživatelů. Mimo jiné jim může zablokovat přístup k jejich vlastním počítačům.

Hrozba (nejenom) pro Australany
Českým uživatelům, kteří zrovna nežijí v Austrálii a bengálskou kočku si neplánují pořídit, by žádné nebezpečí hrozit nemělo. Zavirované odkazy se zatím objevují pouze v dotazech na legálnost kočky, které v sobě zahrnují slovo Austrálie. Tento případ však odhaluje, že hackeři našli další skulinku, jak využít důvěřivosti a nevědomosti uživatele, aby na něj mohli zaútočit a okrást ho o osobní údaje, tentokrát na základě neškodného dotazu.