Google 12. března smaže tisíce českých účtů. Lidé s Gmailem a YouTube mají smůlu
Google pravidelně odstraňuje neaktivní účty. Tentokrát se čistka dotkne i tisíců Čechů. Kdo by se měl začít obávat o svá data? Společnost Google pravidelně provádí údržbu svých databází mazáním neaktivních účtů. Další z velkých vln odstraňování se chystá již na 12. března, kdy budou smazány tisíce českých uživatelských účtů, včetně jejich obsahu v Gmailu, Disku Google, Google Fotkách a na YouTube.
Pokud jste svůj Google účet nepoužili déle než dva roky, můžete se stát jedním z postižených.
Jak Google pozná, že je účet neaktivní?
Google definuje účet jako neaktivní, pokud se uživatel nepřihlásil nebo nevykonal žádnou aktivitu po dobu dvou let. Do této aktivity se počítá především:
- odeslání nebo přečtení e-mailu v Gmailu,
- použití Disku Google,
- sledování videí na YouTube,
- sdílení fotek ve službě Google Fotky,
- stažení aplikace z obchodu Google Play,
- vyhledávání na Googlu,
- přihlášení k jiné službě skrze Google účet.
Jestliže žádnou z těchto aktivit po dva roky neprovádíte, Google vás automaticky zařadí mezi kandidáty na smazání.

O jaká data můžete přijít?
V případě, že Google účet odstraní, přijde uživatel o všechna data s ním spojená. To zahrnuje nejen e-maily v Gmailu, ale také všechny dokumenty a fotky uložené na Disku Google nebo v Google Fotkách. Rovněž se smaže historie a playlisty na YouTube, včetně všech případných komentářů či uložených videí.
Ztráta dat může být nepříjemná zejména v případě, kdy uživatel na svůj účet zapomněl, ale zároveň v něm měl důležité dokumenty nebo osobní vzpomínky ve formě fotografií.
Důvod ke smazání
Hlavním důvodem mazání neaktivních účtů je bezpečnost. Google již dříve upozornil, že neaktivní účty jsou výrazně náchylnější k napadení hackery, protože uživatelé často používají slabá nebo kompromitovaná hesla. Podle interní analýzy Googlu je u opuštěných účtů až 10krát nižší pravděpodobnost použití dvoufázového ověřování.
„Pokud nebyl účet delší dobu používán, je pravděpodobnější, že bude kompromitován,“ vysvětluje Ruth Kricheliová, produktová manažerka společnosti Google. „Kompromitované účty pak mohou sloužit například k šíření spamu nebo phishingu,“ dodává.
Google uživatelům vždy zasílá několik upozornění před tím, než účet definitivně odstraní. Tato upozornění chodí nejen na e-mailovou adresu účtu, ale také na případné kontaktní adresy uvedené pro obnovu účtu.
Pokud jste se však dlouho nepřihlásili, hrozí, že si upozornění vůbec nevšimnete. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, zda vám hrozí smazání účtu, je přihlásit se a zkontrolovat aktivitu. Pokud jste účet založili před mnoha lety a od té doby na něj zapomněli, raději jej ihned zkontrolujte.

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak zajistit, aby váš účet nebyl označen jako neaktivní:
- Přihlaste se alespoň jednou za rok a využijte jakoukoli službu Google.
- Přečtěte si nebo odešlete e-mail z Gmailu.
- Proveďte vyhledávání na Googlu při přihlášení k účtu.
- Sledujte jakékoli video na YouTube, pokud jste přihlášení.
- Uložte dokumenty nebo fotky na Disk Google nebo Google Fotky.
Výjimky, kterých se mazání netýká
Existují některé speciální případy, kdy Google účet nesmaže, přestože je neaktivní:
- Máte aktivní předplatné (například Google One).
- V účtu máte kredit z dárkové karty nebo jste provedli digitální nákup (např. knihy).
- Máte aktivní obsah na YouTube (nahraná videa).
- Váš účet spravuje dětský účet přes Family Link.
Co dělat, pokud už o účet nemáte zájem?
Pokud svůj účet již nepotřebujete, Google doporučuje zálohovat důležitá data pomocí služby Google Takeout. Tato služba umožní stáhnout obsah účtu do počítače nebo jiného cloudového úložiště. Poté můžete účet sami ručně smazat nebo jej nechat automaticky odstranit.
Google rovněž nabízí nástroj „Správce neaktivních účtů“, který umožňuje nastavit, co se má s účtem stát v případě, že jej přestanete používat.
Mazání neaktivních účtů není jednorázovou akcí, ale pravidelným procesem, který Google provádí několikrát ročně. Údržba serverů a ochrana uživatelských dat je prioritou, a proto by si měli uživatelé pravidelně kontrolovat aktivitu svých účtů..