Dvě informace, které vás od ledna připraví o peníze i data v mobilu. Braňte se včas
V dnešní době používáme mobilní telefony prakticky na všechno. Platíme pomocí nich, spravujeme své finance, dokonce spouštíme pračku nebo vysavač. Není proto divu, že o nás tento přístroj leccos ví. Toho se bohužel snaží někdy využít zloději. Pokud se do vašeho mobilu dostanou, může to pro vás znamenat pohromu. Víte, jak se chránit?
Že je potřeba dodržovat bezpečnostní zásady u počítače a používat například antivirový program, ví dnes už prakticky každý. V případě mobilního telefonu ale bezpečnost stále řada lidí z nepochopitelných důvodů zanedbává.
Podle průzkumu si až pětina uživatelů vůbec nezamyká displej a mnoho lidí nepoužívá žádnou antivirovou aplikaci. Přitom právě v telefonu má řada lidí mnohem citlivější data, než v počítači.
Jak tedy svůj telefon správně zabezpečit? Úplně první věcí, která může zlodějům stačit k tomu, aby pronikli do vašeho telefonu, je heslo. Pomocí něj už mohou získat heslo k jakékoliv aplikaci a to znamená, že mají vládu nad vaším bankovním účtem, soukromou korespondencí a řadou dalších věcí.
Jaké heslo do mobilu zvolit
Proto je právě volba vhodného vstupního hesla velice důležitá. Pokud zadáváte číselný kód, rozhodně není dobrý nápad používat taková hesla, jako číselnou posloupnost od jedničky do čtyřky, čtyři jedničky nebo datum narození.
Proč? Jedná se o kombinace, které používá mnoho lidí, a tak po jejich vyzkoušení naslepo často nastává situace, kdy se nepovolaná osoba jednoduše trefí. Naopak jsou vhodná hesla, která obsahují kombinaci písmen a číselných znaků, speciálních znamének a velkých a malých písmen.
Rovněž není dobrý nápad používat heslo, které již používáte k přihlášení do jiného účtu, například mailu nebo bankovnictví. Rozhodně také nepište své heslo na papírek, který si umístíte například do peněženky. A v neposlední řadě ho ani nikomu nesdělujte.
Přihlašujte se do mobilu pomocí otisku prstu
Pokud to váš mobilní telefon umožňuje (což je dnes případ snad všech trochu modernějších přístrojů), vyplatí se investovat trochu času do dvoufaktorového ověření. To sice v současnosti není možné nastavit přímo pro přístup do telefonu, ale například do bankovního účtu ano. Pro přihlášení do mobilu ale můžete použít přihlášení pomocí otisku prstu nebo snímku obličeje.
Další věc, kterou můžete udělat pro svou bezpečnost, se týká fotografií. Mnoho lidí totiž má v telefonu uložené snímky, které by nejspíš skutečně neměly spatřit světlo světa a jejich obsah je ryze soukromý. Takové snímky je vhodné přesunout do zabezpečené složky, což dnes umožňuje většina telefonů. Do té se poté musíte též přihlásit heslem.
Pozor si určitě dejte také ve chvíli, kdy si stahujete jakoukoliv aplikaci. I v případě, že ji stahujete z oficiálního internetového obchodu, se může stát, že do nabídky pronikne appka, která bude pochybná a nebude mít s vašimi daty čisté úmysly.
Některé aplikace mohou vyžadovat zvláštní oprávnění
Všímejte si zejména toho, jaká oprávnění po vás po instalaci vyžaduje. Pokud po vás například appka na převod měnových kurzů bude chtít přístup k fotoaparátu nebo sdílení polohy, pak již jen pomocí prosté úvahy dojdete k tomu, že tady něco nehraje. Takový software raději vůbec nestahujte a pokud jste to již udělali, ihned ji zase odstraňte.
Opatrní buďte také při přihlašování na veřejnou wifi. Nikdy totiž nevíte, kdo číhá na druhé straně. Pokud se jedná o připojení ve fastfoodu, pravděpodobně vám nic nehrozí, pokud ale náhodně narazíte na neznámou wifi, která po vás nechce heslo, zvažte, zda je opravdu nezbytné se k ní připojovat. Vystavujete se tak riziku hackerského útoku.
Pokud si tyto zásady osvojíte, míra vaší bezpečnosti se rapidně zvýší. Lepší je být občas zbytečně paranoidní, než poté řešit následky v případě, že vám bude telefon skutečně odcizen nebo se stane terčem hackerského útoku.