Britské ministerstvo obrany získalo první vládní kvantový počítač
Kvantové počítače dokáží provádět velmi složité výpočty extrémně rychle a jejich tvůrci tvrdí, že dokáží řešit problémy, které běžné počítače nedokážou, píše BBC.
Ministerstvo obrany (MO) bude spolupracovat s britskou společností Orca Computing na zkoumání možností využití kvantové technologie v obraně.
Stephen Till z Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) na MO to označil za přelomový okamžik.
Počítače, které se nacházejí ve většině našich domácností a pracovišť, zpracovávají data v bitech, které mají binární hodnotu buď nula, nebo jedna.
Kvantové počítače místo toho používají ke zpracování dat dvoustavovou jednotku zvanou qubit.
Ten může reprezentovat číslice jako jednička nebo nula současně prostřednictvím kvantově mechanického procesu zvaného superpozice, což kvantovým počítačům umožňuje překlenout binární číslice a vyrovnat se s neurčitostí tam, kde to běžné počítače nedokážou.
Odborníci na kvantové počítače a fyzici tvrdí, že to znamená, že problémy, které běžné počítače řeší roky, by mohly být vyřešeny během několika minut.

Prof. Winfried Hensinger, vedoucí Sussexského centra pro kvantové technologie na Sussexské univerzitě, říká, že skutečný potenciál kvantových počítačů se plně projeví až po určité době: „Ve skutečnosti zatím nedokážou vyřešit žádné praktické problémy. Umožňují možná odhadnout možnosti, které by práce na kvantovém počítači měla, pokud by se podařilo tento stroj škálovat na opravdu velké velikosti systému.“
Dodává však, že příslib kvantových počítačů a jejich zkoumání ze strany MO je stále významný.
„Kvantová výpočetní technika může být převratná téměř v každém průmyslovém odvětví. Lze si představit, že v rámci obrany existuje mnoho problémů, kde optimalizace může hrát obrovskou a velmi důležitou roli,“ dodává profesor Hensinger.
Jedná se o velmi složitý koncept, který funguje úplně jinak než váš notebook nebo telefon v kapse – nebo dokonce obří superpočítače, které dokáží zpracovat ohromující množství dat za nanosekundu.
Příslibem kvantové výpočetní techniky je, že pomůže řešit problémy, které standardní počítače nezvládnou.
Představa je taková, že se využije v boji proti změně klimatu, při vývoji nových léků a vylepšené umělé inteligence – a v tomto případě potenciálně i pro podporu armády.
Stejně jako v počátcích standardních počítačů se však nacházíme ve fázi, kdy je těchto strojů velmi málo a jsou velmi těžkopádné, a to i proto, že jejich stavební prvky, qubity, musí být uchovávány ve zmrazeném stavu. Stroj Orca to však nevyžaduje, což znamená, že zařízení může být mnohem menší a o něco praktičtější.
Zdroj: BBC