Banky varují: Pokud máte v PIN kódu toto číslo, okamžitě ho změňte! Hrozí ztráta všech peněz
Mobilní telefon je vlastně takový malý kapesní počítač. Umí dost věcí, stojí dost peněz a uchováváme v něm údaje a data, o které se nechceme s nikým dělit. Mohou to být různé fotky, videa, soukromé konverzace, poznámky v diáři anebo třeba přístupy do internetového bankovnictví. Banky proto upozorňují, abyste věnovali zvýšenou pozornost a čas nastavení jeho zabezpečení.
Kdo z nás si někdy nezvolil PIN, který byl jednoduše zapamatovatelný? 1234, 0000, nebo třeba rok narození. Takové kombinace jsou pro nás lehko zapamatovatelné, ale také velmi snadno odhalitelné i hackerem začátečníkem. Tyto kombinace budou první, které útočníci vyzkouší při snaze dostat se k vašim penězům na účtu nebo datům v mobilním telefonu. Takže pokud nechcete během chvilky přijít o všechny své úspory, měli byste více dbát na bezpečnost.

Co je PIN
PIN je zkratka pocházející z anglického personal identification number. Přeložit ho můžeme jako osobní identifikační číslo. Pomocí tohoto čísla je možné se přihlásit do svého účtu v bance, do mobilního telefonu apod. Zpravidla jde o čtyřmístné číslo, které zadáme při vybírání hotovosti z bankomatu nebo třeba při nákupu. PIN musí být pro nás snadno zapamatovatelný, ale pro druhé neodhalitelný. Na jeho zadání máme omezený počet pokusů, když limit překročíme, platební karta se zablokuje.
“PIN si nezapisujte nikam v blízkosti vaší platební karty. Pokud tak učiníte, nejen že riskujete zneužití karty, ale porušujete tím i obchodní podmínky, které jste s bankou uzavřeli. Banka vám tak nebude moci uznat reklamaci, pokud někdo váš PIN zneužije a připraví vás o peníze. Pokud máte podezření, že jej někdo zná a mohl by ho zneužít, neprodleně kontaktujte svou banku,” uvádí na svých stránkách Moneta Money Bank. PIN byste nikdy nikomu neměli ani sdělovat. “Neříkejte ho ani rodině, ani zaměstnancům banky, příslušníkům policie nebo záchranných složek a nikam si ho nezapisujte. Pokud se stane, že ho zapomenete, můžete si ho jednoduše zobrazit přímo v internetovém nebo v mobilním bankovnictví,” doporučují odborníci z Raiffeisen Bank.
Co s tím dělat?
Pokud máte snadno uhodnutelný PIN, okamžitě si ho změňte na kombinaci čísel, která není ani jednoduchá k zapamatování a nebude vycházet z vašeho data narození. Zkrátka žádné číslo, které by mohlo být v některé databázi snadno k nalezení. Nemusí to být žádná komplikovaná kombinace, ale rozhodně to musí být něco, co nemá žádnou logiku, žádné sekvence jako 1234 nebo opakující se číslice. Ze čtyřmístného PINu lze vytvořit přibližně 10 000 různých kombinací, z nichž téměř 300 je lehce uhodnutelných.
Oproti platební kartě si můžete telefon zabezpečit i pomocí gest. Telefon se odemkne jen v případě, že správně vytvoříte na obrazovce symbol. Ale ani toto zabezpečení nepatří mezi nejsilnější. Stejně jako u PIN kódu existuje několik známých kombinací. Patří sem gesto ve tvaru písmene, domečku a podobně. Asi nejbezpečnější metodou, jakou si zabezpečit bankovní účet v telefonu je pomocí biometrických údajů. Patří sem třeba otisk prstů nebo obličej. Takové technologie jsou velmi obtížné obejít nebo prolomit. Navíc, tento způsob přihlášení nelze zapomenout nebo ztratit.

Nejhorší PINY, které můžete použít
Jak už jsme si řekli, nejčastějším PINem na světě je právě číselná řada 1234. Toto číslo, stejně jako třeba 0000 nebo 1111 jsou snadno uhodnutelné nejen lidmi, ale i softwary, které dokážou během vteřiny otestovat tisíce kombinací. Další rizikovou kombinací jsou data narození a významných událostí. Takže ani kombinace 1980 nebo 2000 nepatří k těm bezpečným z důvodu, že je často znají i vaši přátelé, příbuzní nebo jsou snadno dohledatelné na sociálních sítích. Nepoužívejte ani opakující se čísla, jako je 4545 nebo 5454. Sice jsou o něco složitější, ale podle bezpečnostních expertů tyto kombinace zkouší útočníci jako první. Nevhodné jsou i kombinace čísel se vzestupnou nebo sestupnou sekvencí, například 3456 nebo 2345. Lidé totiž často volí sekvence, které si snadno zapamatují, což je právě případ těchto čísel.
Jak si zvolit bezpečný PIN kód
Když si dáte záležet na nastavení dostatečně silného PINu, výrazně zvýšíte bezpečnost vašich zařízení a dat. Volte náhodnou kombinaci čísel, která pro vás nemá žádný zvláštní význam a nespadá do žádné z výše uvedených kategorií. Ujistěte se, že tuto kombinaci nesdílíte s nikým jiným a neuvádíte ji nikde veřejně. Pokud to vaše zařízení dovoluje, volte co nejdelší PIN. Mnoho aplikací dnes umožňuje zadání šestimístného nebo dokonce osmimístného kódu. Nepodceňujte důležitost výběru správného PIN kódu. Nikdy není pozdě na to svůj PIN změnit a zajistit si větší bezpečí.