3 ze 4 motoristů neznají význam této základní značky
Jsou notoricky známé značky, jejichž význam pozná i malé dítě. Existují ovšem i takové, se kterými se na cestách za svůj život nemusíme téměř potkat. Jejich dopad na bezpečnost jízdy sice není takový jako u značek určujících hlavní a vedlejší ulice. Přesto mají svůj význam a mohou nám leckdy připomenout zásadní informace.
Tato dopravní značka se označuje jako „A 26 Mlha“. Má za úkol připomenout řidičům nutnost přizpůsobit jízdu v podmínkách snížené viditelnosti. Zhoršená viditelnost je dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích definovaná jako situace, kdy účastníci provozu na pozemní komunikaci nemohou dostatečně rozeznat jiná vozidla, zvířata nebo předměty.
Tomu se děje za zhoršených podmínek počasí; např. za mlhy, sněžení, hustého deště, ale také v tunelech. Značka „A 26 Mlha“ je proto umísťovaná do úseků, kde hrozí zvýšené riziko těchto nebezpečných situací.
Jak na „mlhovky“?
Správné používání světel v mlze je pro bezpečnost na silnici stěžejní. Podle zákona č. 361/2000 Sb. jsou zadní mlhová světla povinná, zatímco přední jsou volitelná. V situacích se sníženou viditelností může dojít snadno ke kolizi. Povinnost zadních světel má proto zaručit viditelnost automobilu pro ostatní řidiče dostatečně včas.
Kromě mlhy se zákon vztahuje i na intenzivní deště a sněžení. V takových situacích jsou těžko rozeznatelné okolní předměty a řidiči se často orientují podle vodicích čar na silnici. V takových případech jsou řidiči nuceni výrazně snížit svou rychlost, což je moment nutný pro zapnutí zadních mlhových světel. Je ale zapotřebí nezapomenout na nutnost vypínání zadních mlhovek při dojíždění jiných vozidel. Mlhová světla mohou řidiče za vámi oslňovat podobně jako nevypnutá dálková světla v noci.
Co se týče předních mlhovek. Svou úlohu nachází při prosvícení prostoru bezprostředně před vozidlem. Mohou pomoci např. s orientací v prostoru, kde jsou jízdní pruhy obtížně rozeznatelné, anebo chybí. Důležité je však pečlivé zvážení jejich použití. V případech, kdy viditelnost není výrazně snížená může dojít k oslňování ostatních účastníků provozu.
Na co si dát největší pozor
Každý začínající řidič by se měl naučit co nejdříve umět předvídat situace, které mohou na silnici nastat. Dvojnásob to platí při všech zhoršených dopravních podmínkách. V husté mlze je dobré dodržovat bezpečnou vzdálenost, aby bylo možné bezpečně zastavit v případě náhlého zabrzdění vozidla před vámi.
Je dobré na zapnuté mlhovky pamatovat stejně jako na dálková světla. Jakmile vás dojede jiné vozidlo, anebo se viditelnost zlepší, měli byste mlhovky vypnout. Zcela žádoucí je také udržovat zvýšenou pozornost a být připraveni na rychlé změny počasí a vždy přizpůsobit svou jízdu okolní situaci.
Může se zdát, že je značka A 26 pouze vizuálním plevelem na silnicích, protože každý přece pozná, že je mlha, nebo sněží. Přesto se jedná o důležitou připomínku, že řidiči ve ztížených podmínkách musí jednat uvážlivě. Dbát na správné použití osvětlení a přizpůsobení rychlosti na silnici.
V případě povinnosti zapnutí zadních mlhových světel je dobré myslet kromě ostatních účastníků silničního provozu i na svou peněženku. Nezapnutou zadní mlhovkou se totiž ve výše uvedených případech dopustíte překročení zákona. Za jeho porušení lze řidiči uložit blokovou pokutu příkazem na místě do výše 1 500 Kč. Stejně tomu může být i v případě zbytečně zapnutých předních mlhovek, které jsou jinak pouze volitelné. A to i v případě mlhy, intenzivního deště a sněžení.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]