Způsoby rychlého nabíjení smartphonu. Co nejlépe funguje?

Každý sní o tom, aby baterie jeho smartphonu vydržela po nabití co nejdéle, ale vždy přijde okamžik, kdy je třeba zařízení připojit k nabíječce. Co lze udělat pro zkrácení doby nabíjení? Jaká strategie by měla být přijata? Je to vždy za cenu? Odpovědi na tyto otázky najdete níže.

Pamětníci slavné Nokie 6310 se slzou v oku vzpomínají na doby, kdy mobilní telefon vydržel až týden bez nabíjení. Je však třeba počítat s tím, že tehdy měli výrobci více místa na baterii a funkčnost mobilních telefonů byla mnohem horší ve srovnání s dnešními smartphony, které jsou nejen nástrojem pro kontakt se světem, ale často jsou řídícím centrem každodenního života doma i v práci. Požadujeme rychlé procesory, velké displeje, kompaktní rozměry a kvalitní fotoaparáty, ale baterie tím trpí.

Na strategii záleží

Mezi těmi, kdo již léta používají chytré telefony a další zařízení napájená z baterie, přetrvává představa, že telefon by měl být téměř úplně vybitý, aby jej bylo možné připojit k nabíječce. Nic nemůže být dále od pravdy, dnešní baterie umožňují nabíjení kdykoli, navíc plné vybití a nabíjení zkracuje životnost baterie. Důležitá je správná strategie používání a nabíjení telefonu. Chytré telefony Apple i Android nabízejí softwarová řešení pro řízení spotřeby optimalizací fungování aplikací spuštěných na pozadí.

Toto řešení nezabrání vybíjení baterie, ale může ho zpomalit. Samostatnou otázkou jsou softwarové strategie nabíjení, které také pomáhají prodloužit životnost baterie. Při úplném vybití může trvat až několik minut od zapojení nabíječky do probuzení smartphonu. K této situaci dochází i při použití funkce rychlého nabíjení. Proto je dobré sledovat své návyky a používat telefon tak, abyste ho mohli nabít, když kapacita baterie klesne například na polovinu. Pokud chcete celý proces ještě více urychlit, je dobré přepnout smartphone do režimu letadlo. Aplikace spuštěné na pozadí tak nebudou stahovat data.

Rychlé nabíjení

Stále více chytrých telefonů má funkci rychlého nabíjení, kdy se doba nabíjení baterie může zkrátit na polovinu a někdy i více. Rychlé nabíjení lze provést zvýšením napětí proudu, což vede k zahřívání telefonu při doplňování. Druhým způsobem je zvýšení proudu, kdy se místo smartphonu zahřívá nabíječka. Vyžaduje také robustní a drahé kabely USB. Při nákupu nabíječky se podívejte do návodu k použití smartphonu a zjistěte, jaký systém nabíjení používá. Navzdory zdání nejsou vzájemně kompatibilní.

Zajímavou funkcí je standard Power Delivery, který umožňuje nabíjení výkonem až 100 W. Nabíječka komunikuje se zařízením, které jí sdělí, jaký výkon baterie zvládne, a na základě toho jsou zvoleny parametry nabíjení. Funkce Power Delivery je kompatibilní mimo jiné s rychlým nabíjením Quick Charge 4.0 a novějším.

Zdroj: tech.wp.pl