Žena dostala robotickou ruku propojenou s kostmi a myslí
Vědcům se podařil neuvěřitelný průlom v medicíně, který by mohl výrazně zlepšit život amputovaných končetin, a to díky skutečné bionické ženě. Nový typ umělé končetiny, označovaný jako neuromuskuloskeletální implantát, představuje v této oblasti velký skok vpřed. I když bude trvat ještě nějakou dobu, než se tato technologie rozšíří a stane se cenově dostupnou, je to skvělý začátek, píše server Giant Freaking Robot.
Tato tzv. bionická žena se jmenuje Karin, je jí 50 let a před více než dvaceti lety jí byla po nehodě v zemědělství amputována pravá ruka. Během dvaceti let života s amputovanou rukou vyzkoušela různé běžné protézy a bojovala s chronickou fantomovou bolestí. Tato nová moderní protéza výrazně zlepšila kvalitu jejího života. Na rozdíl od tradičních protéz znamená přímé spojení s jejím kosterním a nervovým systémem, že tato bionická žena může svou protézou ruky a prstů pohybovat přímo myslí.
Ačkoli tato obratnost není na úrovni biologické ruky, podle vědců má 80 procent funkčnosti ve srovnání s přirozenou rukou, což je ve srovnání s tradičními protézami neuvěřitelný výkon. Ještě působivější je, že tento nový typ protézy částečně obnovil cit v Karinině ruce. Protože je protéza přímo napojena na její nervový systém, může vysílat signály do mozku podobně jako biologická ruka.
Kromě toho, že si Karin vysloužila přezdívku bionická žena, protéza jí v mnoha ohledech výrazně zlepšila kvalitu života, poskytla jí větší nezávislost a umožnila jí dělat věci, které dříve sama dělat nemohla. Stejně důležité je, že obnovený cit výrazně zmírnil její fantomovou bolest, což jí umožnilo snížit množství léků proti bolesti, které potřebuje během dne.
Ačkoli lékařské a vědecké důsledky této nové protézy jsou samozřejmě nejdůležitějším faktorem při jejím navrhování, konstruktéři dbali i na estetiku. Neuromuskuloskeletální implantát je navržen tak, aby byl vizuálně přitažlivý a mohl být používán na veřejnosti, aniž by přitahoval negativní pozornost.
Zdroj: giantfreakinrobot.com, redakce