Zemědělství budoucnosti. To je transparentní fotovoltaika
Budoucnost zemědělství může zahrnovat fotovoltaiku. Vědci neustále pracují na vývoji technologií v oblasti agrofotovoltaiky. Jedno z řešení vyvinuli výzkumníci v Los Angeles.
Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Los Angeles vyvinuli organické fotovoltaické články, které by měly být ideální pro použití v zemědělství. Jsou schopny napájet skleníky a zároveň blokovat ultrafialové záření, což následně zabraňuje přehřívání zařízení. Vyvinuté články zároveň umožňují propustnost viditelného světla 21,5 procenta, jak uvádí server PV Magazine.
Články vyvinuté v Los Angeles využívají L-glutathion jako redukční mezivrstvu. Ten usnadňuje přenos náboje mezi vrstvou oxidu zinečnatého (ZnO) článku a vytvořenou fotoaktivní vrstvou, kterou tvoří nefullerenový akceptor PM6:Y6. Studie byla publikována v časopise Nature.

Molekula L-G dokáže účinně zneškodnit hlavní defekty ve vrstvě ZnO a snížit rekombinaci na rozhraní. Přenos náboje z povrchu ZnO na O2 je molekulou L-G inhibován, což zabraňuje oxidaci.
Fotovoltaika ve sklenících
Podle vědců má mezivrstva vyvinutá pro články, které lze použít v agrofotovoltaice, dvě funkce. Jednak působí jako pasivační činidlo a jednak brání tvorbě peroxidů, která je obvykle způsobena nedostatkem kyslíku na povrchu ZnO. Podle studie vědců si jimi vyvinutá zařízení zachovala více než 84 % své původní účinnosti po 1008 hodinách nepřetržitého působení světla.
Použití zmíněné mezivrstvy vedlo také ke zvýšení účinnosti z 11,6 % na 13,5 %. Navíc díky silné redukovatelnosti molekuly L-G se snížila produkce radikálů.
Zdroj: redakce, nature.com, pv-magazine.com