Zbraň, která uzemní ruské letectvo. To je IRIS-T SLM

Německo se rozhodlo dodat Ukrajině moderní protiletadlový systém IRIS-T SLM od společnosti Diehl Defence, jak uvádí server The Drive. To bude znamenat velmi výrazné zvýšení ohrožení ruského letectva. Co je tento zbraňový systém zač a jaké má schopnosti?

IRIS-T SLM – historie a výkon

Střely IRIS-T byly původně navrženy jako rakety vzduch-vzduch krátkého dosahu, které měly být nástupcem střel AIM-9 Sidewinder. Program byl zahájen v 90. letech a mezi země, které měly o novou raketu zájem, patřily Německo, Řecko, Norsko, Švédsko, Itálie a zpočátku Kanada, kterou brzy vystřídalo Španělsko. Výsledek této práce byl v roce 2005 zařazen do služby u Luftwaffe a od té doby získal i mnoho zahraničních zákazníků, například Saúdskou Arábii, Egypt a Brazílii.

Jedná se o střelu typu „vystřel a zapomeň“ s doletem až 25 km a velmi vysokou manévrovatelností, které je dosaženo rozsáhlými řídicími plochami a vektorováním tahu motorů i při přetížení výrazně přesahujícím 60 G. Výrobce se chlubí, že IRIS-T je schopen sestřelit i přilétající rakety středního doletu.

Navádění na cíl zajišťuje infračervená hlavice čtvrté generace (IIR), která oproti předchozím generacím vidí tepelný obraz cíle, takže světlice jsou ignorovány a střela se může úspěšně navádět pouze na zahřátý plášť letadla, jak píše server The Drive.

Podle zástupce společnosti Diehl Defense může navíc střela provést náraz, kterému předchází simulovaný útok, jehož cílem je donutit pilota k manévrům, v jejichž důsledku nemá energii na další úhyb.

Střela je navíc, jak se na moderní konstrukci sluší a patří, kompatibilní s displeji umístěnými na hlavě a lze ji odpálit na cíl za letadlem. V tomto případě musí být letoun samozřejmě vybaven systémy schopnými poskytovat údaje o zaměření ze zadní polosféry (F-35A nebo Rafale) nebo je získávat od jiného letounu ve formaci.

Postupem času byla vyvinuta pozemní verze vybavená větším motorem, komunikačním spojením a kombinací inerciální navigace a GPS. Zpočátku je střela naváděna odpalovacím zařízením, ale později, po přiblížení k cíli, navádění přebírá naváděcí hlavice střely. První testy systému byly dokončeny v roce 2014.

Start je z vertikálního odpalovacího zařízení a maximální rychlost střely je 3 Ma (1021 m/s). Odpalovací zařízení lze snadno integrovat s dostupnými systémy řízení palby založenými na radarových nebo pasivních pozorovacích hlavicích.

Systém IRIS-T SLM nebo SLS v současné době používají mimo jiné Norsko, Švédsko nebo Egypt, z nichž v prvním případě byla část odpalovacího zařízení namontována na modernizované transportéry M113. Za zmínku také stojí, že Němci v rámci nabídek pro program Narew dokonce nabídli připevnění těchto raket k odpalovacím zařízením Osa, což bylo předvedeno v roce 2016 na MSPO.

Zbraně poslalo Německo

Kancléř Olaf Scholz uvedl, že Německo od 24. února poslalo na Ukrajinu mimo jiné 15 milionů kusů munice, 100 000 granátů a více než 5 000 protitankových min, včetně PARM. Souhlasily také s prodejem nebo darováním německé výzbroje Ukrajině jinými zeměmi. Patří mezi ně granátomety Panzerfaust-3 nebo RGW90.

Oznámeny byly také dodávky protiletadlových systémů Flakpanzer Gepard a nyní se objevují informace o systémech s mnohem většími schopnostmi. Protiletadlová obrana je po dělostřelectvu druhým klíčovým segmentem, v němž má Ukrajina značné nedostatky. Jediné, co bylo zatím dodáno, jsou ruční odpalovací zařízení jako polský Bolt, britský Starstreak nebo francouzský Mistral Jedinou výjimkou schopnou bojovat s cíli ve výšce větší než 5-6 km byly ruské komplety S-300 ze Slovenska.

Nyní Německo oznámilo dodávku systému IRIS-T SLM od společnosti Diehl Defence, který je schopen bojovat s cíli ve výšce až 20 km a ve vzdálenosti přibližně 40 km. Použití tohoto systému by již neumožňovalo ruským pilotům běhat výše, kde má Ukrajina omezené možnosti boje s cíli.

Zdroj: thedrive.com