Zázrak na moři. Plovoucí skleníky přeměňují mořskou vodu na sladkou

Nedostatek vody je narůstající problém v mnoha částech světa. Jedním z řešení je odstranění soli z mořské vody v procesu zvaném odsolování. Nový projekt Manhat z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech vytvořil plovoucí zařízení, které zachycuje vodu odpařenou z hladiny oceánu, kondenzuje a shromažďuje ji jako sladkou vodu.

Léto extrémních veder a sucha po celém světě je připomínkou toho, že nedostatek vody je naléhavým problémem, který se změnou klimatu jen zhorší, informuje stanice CNN.

Skleník na moři

Pro některé země nabízejí řešení klasická odsolovací zařízení, ale ty jsou stále většinou poháněné fosilními palivy, jsou energeticky náročné a proces vytváří extrémně slanou odpadní vodu známou jako solanka, která může poškodit mořské ekosystémy a živočichy, když je čerpána zpět do moře.

Projekt Manhat založený v roce 2019 vyvinul plovoucí zařízení, které destiluje vodu bez potřeby elektřiny nebo vytváření solanky.

Skládá se ze skleníkové struktury, která plave na hladině oceánu: sluneční světlo ohřívá a odpařuje vodu pod strukturou – odděluje ji od krystalů soli, jež zůstávají v moři, a jak se teploty snižují, voda kondenzuje na sladkovodní a shromažďuje se uvnitř.

Na rozdíl od tradičních solárních destilačních přístrojů Manhatův přístroj pluje v oceánu a čerpá vodu přímo z moře. Sůl se v zařízení nehromadí a úhel sběrného válce zabraňuje odpařování kapiček vody zpět do moře.

Plovoucí farmy

Manhat plánuje využít svou technologii na plovoucích farmách, které by poskytovaly sladkovodní zavlažování plodin bez nutnosti přepravy vody a souvisejících emisí.

Současný plovoucí prototyp, který pokrývá 2,25 metru2, ale má pouze jeden metr čtvereční otevřený pro vodu, produkuje 1,5 litru sladké vody denně. Pracuje se na zvýšení tohoto objemu na pět litrů optimalizací materiálů a designu s dlouhodobým cílem dosáhnout alespoň 20 litrů.

Práce na vytvoření plovoucí farmy začnou příští rok. Propojením více modulárních zařízení do formace Manhat věří, že jejích současná technologie by mohla poskytnout dostatečné odsolování pro pěstování plodin s menšími nároky na vodu, jako jsou houby, a po zdokonalení zařízení se mohou zaměřit na jiné plodiny, jako je salát nebo rajčata.

Zdroj: CNN