Zázračné zbraně dlouhého doletu z Německa by mohly posílit Ukrajinu. Zasahují na vzdálenosti stovek kilometrů

Střely Storm Shadow dodané Spojeným královstvím umožňují Ukrajině útočit na cíle stovky kilometrů v týlu Rusů a ochromit jejich logistiku. Nyní by se k nim mohla přidat střela TAURUS KEPD 350 s podobnými schopnostmi.

Britské střely Storm Shadow dělají to, co ještě před rokem bylo úkolem odpalovacích zařízení M142 HIMARS. V létě 2022 způsobily ochromení ruské logistiky a umožnily Ukrajině zahájit úspěšnou protiofenzívu v Charkovské a Chersonské oblasti.

Rusové se však postupem času přizpůsobili a přesunuli větší zásoby munice a paliva dále od frontové linie mimo dosah raket GMLRS. Navíc to vypadá, že jejich systémy jsou schopny rušit navigaci GPS, což vede ke snížení účinnosti střel GMLRS a bomb JDAM-ER.

Nyní k předání podobných řízených střel TAURUS KEPD 350 Ukrajině po Britech vyzývá poslanec Bundestagu Roderich Kiesewetter na stránkách webu Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Střela TAURUS KEPD 350 – společný projekt Berlína a Stockholmu

Německo hledalo střelu s plochou dráhou letu již v 80. letech a za tímto účelem se podílelo na společném programu s Francouzi na střele Apache, z níž se nakonec vyvinula střela Storm Shadow. Politické problémy však způsobily, že Německo od tohoto programu odstoupilo a v 90. letech zahájilo další projekt, tentokrát se Švédskem jako partnerem.

Výsledkem spolupráce se Švédy bylo v roce 2005 uvedení střely TAURUS KEPD 350, kde KEPD pochází z anglického Kinetic Energy Penetration Destroyer, což znamená způsob fungování bojové hlavice.

Konstrukčně se jedná o střelu s technologií stealth s doletem více než 500 km odpalovanou z letadel, která se vyznačuje délkou 5 m a hmotností 1 400 kg, z čehož 480 kg připadá na hlavici MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator HIghly Sophisticated and Target Optimised).

Ta může vybuchnout jako klasická tříštivá hlavice pokrývající značnou plochu díky střepinám, nebo vybuchnout se zpožděním. Máme zde dvě nálože, z nichž jedna je slabší a slouží například k odbourání zeminy chránící podzemní bunkr, do kterého proniká hlavní hlavice.

Zde stojí za zmínku, že výrobce MBDA se chlubí speciálním systémem schopným počítat stropy (senzory detekující překážky a prázdný prostor podporované algoritmem). To umožňuje odpálit bojovou hlavici na určité úrovni bunkru a je to jediná střela na světě s takovou funkcí.

Za dopravení střely k cíli je zase zodpovědný proudový motor, který zajišťuje vysokou podzvukovou rychlost (kolem 0,8-0,9 machu) při stropu do několika desítek metrů a sofistikovaný naváděcí systém. Ten kromě nejběžnějšího tandemu inerciální a družicové navigace daného rušením využívá také optoelektronickou hlavici s infračerveným senzorem čtvrté generace (IIR), který vidí tepelný obraz cíle.

Ta slouží nejen k navádění v poslední fázi a potvrzení účinného útoku na cíle, ale využívá se i k mapování terénu, který porovnává s předem nahranou digitální mapou. Takový systém, ačkoli je jeho realizace velmi nákladná, umožňuje bezproblémové použití v prostředí, kde je navigace GPS nedostupná nebo rušená.

Kromě Švédska nebo Německa používají střely TAURUS KEPD 350 také Jižní Korea a Španělsko. V případě Ukrajiny by samozřejmě byla nutná integrace s letouny Su-24, které již nesou Storm Shadow, ale není pravděpodobné, že by proces integrace trval příliš dlouho.

Zdroj: Redaktionsnetzwerk Deutschland