Zázračné sinice? Jejich fotosyntéza dokáže udržet v chodu počítač až šest měsíců
Christopher Howe z Cambridgské univerzity (Velká Británie) a jeho kolegové tvrdí, že generátory energie založené na fotosyntéze rostlin by mohly být v budoucnu zdrojem energie pro řadu malých zařízení, aniž by bylo nutné používat vzácné a neudržitelné materiály, které jsou součástí baterií.
Vědcům z Univerzity v Cambridgi se podařilo provozovat počítač po dobu šesti měsíců, přičemž jako zdroj energie použili sinice. Druh sladkovodní sinice Synechocystis sp. PCC 6803, běžně známý jako „modrozelená řasa“, která při působení slunečního světla produkuje fotosyntézou kyslík, byla uzavřena v malé nádobě o velikosti baterie AA, vyrobené z hliníku a průhledného plastu.
Počítač byl umístěn na okenní parapet v jednom z domů výzkumníků v roce 2021 a zůstal tam šest měsíců, od února do srpna. Baterie vyrobená ze sinic poskytovala přes svou anodu a katodu nepřetržitý proud, který poháněl mikroprocesor.
Počítač běžel v cyklech po 45 minutách. Sloužil k výpočtu součtů po sobě jdoucích celých čísel pro simulaci výpočetní zátěže, která vyžadovala 0,3 mikrowattu energie a 15 minut pohotovostního režimu, který vyžadoval 0,24 mikrowattu.
Christopher Howe říká, že existují dvě možné teorie zdroje energie. Buď bakterie sama produkuje elektrony, které vytvářejí proud, nebo vytváří podmínky, za kterých dochází ke korozi hliníkové anody v nádobě při chemické reakci, jež produkuje elektrony. Experiment ale nakonec proběhl bez výrazného poškození anody a proto se vědci domnívají, že většinu proudu produkují bakterie samotné.
Podle webu InterestingEngineering řasy nepotřebují krmení, protože si při fotosyntéze vytváří vlastní potravu. A navzdory skutečnosti, že fotosyntéza vyžaduje světlo, zařízení může dokonce pokračovat ve výrobě energie během noci. Vědci se domnívají, že je to proto, že řasy zpracovávají část potravy, když není světlo, a tento proces nadále generuje elektrický proud. Vědci objevili také další druhy řas, které vytvářejí vyšší proudy. Podle výzkumníků by účinná zařízení mohla být vyráběna levně a komerční využití bude možné do pěti let.
Zdá se tedy, že řasy budeme brzy používat jako živý zdroj energie, podobně jako stroje v Matrixu používaly lidi jako baterie.
Zdroj: interestingengineering.com, cam.ac.uk