Zásadní průlom. Oči dárců orgánů lze plně vrátit do života
Vědcům se podařilo oživit oči mrtvých lidí, což je potenciální průlom, který by mohl znamenat, že jednoho dne bude možné zvrátit i samotnou smrt. Světlocitlivé buňky v sítnici byly schopny reagovat na světlo ještě pět hodin po smrti, napsal web Daily Mail.
Laboratorní testy ukázaly, že vysílají signály „podobné těm, které byly zaznamenány u živých osob“. Neurony v sítnici jsou součástí centrálního nervového systému, který zahrnuje mozek a míchu. Objev amerických vědců byl zveřejněn v časopise Nature.
K dosažení tohoto výsledku vědci navrhli speciální transportní jednotku, která dokáže obnovit přísun kyslíku a dalších živin do očí 20 minut po jejich vyjmutí ze zemřelého dárce. Vedoucí autorka studie doktorka Fatima Abbasová z University of Utah uvedla, že se týmu podařilo probudit fotoreceptorové buňky v lidské makule, což je část sítnice zodpovědná za centrální vidění a schopnost vidět jemné detaily a barvy. V očích získaných do pěti hodin po smrti dárce reagovaly tyto buňky na jasné světlo, barevná světla a dokonce i na velmi slabé záblesky světla.
„Podařilo se nám přimět buňky sítnice, aby spolu komunikovaly stejně jako v živém oku,“ uvedl Dr. Frans Vinberg z Univerzity v Utahu. „Nikdy předtím to nebylo provedeno v makule, alespoň ne v takovém rozsahu jako nyní,“ dodal. Vědci se domnívají, že tento objev by mohl vést k novým způsobům léčby ztráty zraku a k lepšímu pochopení mozkových onemocnění.
Zdroj: dailymail.co.uk, nature.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]