Zahraniční čipy v ruských zbraních. Jak Moskva obchází sankce a jakých zbraní se to týká?
Rusko nebude schopno vyrábět moderní vojenskou techniku založenou pouze na vlastních komponentech.
„Navzdory embargu vidíme, že v ruské technice se stále používají západní čipy,“ řekl Ivan Kiričenko, hlavní konstruktér ukrajinské společnosti „Robotiks Inžjenerija“. Američtí výzkumníci před časem zjistili, že téměř všechny nejnovější ruské zbraně obsahují komponenty vyrobené americkými a evropskými společnostmi. Patřily mezi ně mikroprocesory, motory a antény.
Podle odborníků je moskevský zbrojní průmysl dokonce závislý na komponentech ze zemí NATO. Americká technologie v ruských zbraních přitáhla pozornost FBI, mimo jiné proto, že po anexi Krymu v roce 2014 bylo na Moskvu uvaleno embargo.
Zahraniční technologie v ruských zbraních
Kiričenko poukazuje na to, že vlastní produkce Ruska nedokáže pokrýt ani 30-40 % potřeby komponentů. Spojené státy dlouhodobě kontrolují vývoz moderních komponentů pro vojenské účely.
Prodej těchto dílů ruským subjektům vyžadoval zvláštní vládní licenci. Po ruské invazi na Ukrajinu přestalo mnoho západních výrobců dodávat komponenty do agresorské země.

„I přes embargo vidíme, že se v ruské technice stále používají západní čipy. Samozřejmě existují určité mechanismy, jak sankce obejít, protože zpravodajské služby Ruské federace nakupují komponenty ve druhých nebo třetích zemích,“ poznamenává Kiričenko.
Podle odborníků je Kreml závislý na zahraničních mikročipech, protože neexistují ruské ekvivalenty a ty, které byly vytvořeny, neodpovídají kvalitě komponentů dovážených z jiných zemí. Stačí říci, že západní komponenty byly nalezeny mimo jiné v dělostřeleckém a raketovém kompletu Pancyr-S1 a ve vrtulníku Ka-52 „Aligátor“.
Sankce uvalené na Kreml po invazi na Ukrajinu, zejména zákaz prodeje západních technologií, však nejsou bez dopadu na ruskou armádu. Ukázalo se, že Rusové jsou nuceni používat čipy z ledniček a myček nádobí v některých vojenských zařízeních. Podle Kričenka může Rusko za rok či dva pocítit výrazný nedostatek zahraničních komponentů.
Zdroj: tech.wp.pl