Záhadný ruský satelit KOSMOS 2499 explodoval. Vesmírné síly sledují úlomky

Ruská družice KOSMOS 2499 se minulý měsíc rozpadla – podle 18. oddílu kosmické obrany vesmírných sil již podruhé. V nedávném tweetu vesmírné síly uvedly, že v současné době sledují 85 jednotlivých úlomků ve výšce 1 169 km. K rozpadu došlo 4. ledna 2023, ale důvod rozpadu zůstává neznámý, jak uvádí server Space.

V tak velké výšce bude trvat desítky let, než úlomky opustí oběžnou dráhu a shoří v zemské atmosféře. Úlomky se nacházejí ve stále frekventovanější oblasti na oběžné dráze Země.


Ve skutečnosti se však jedná o druhý rozpad Kosmosu 2499. Podle Jonathana McDowella, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, který rovněž sleduje kosmický odpad, došlo k prvnímu roztříštění 23. října 2021. Při této události vzniklo 22 kusů sledovatelných trosek.

Tato družice má za sebou podivnou historii. Rusko 23. května 2014 v tichosti vypustilo družici KOSMOS 2499. Sledování však ukázalo, že družice prováděla neobvyklé manévry, což některé vedlo ke spekulacím, že se může jednat o experimentální protisatelitní zbraň, vozidlo pro údržbu družic nebo sběrač kosmického smetí.


Předpokládá se, že jak první, tak nyní druhý případ rozpadu byl způsoben výbuchem pohonného systému. Jiná identická kosmická loď Kosmos 2491 explodovala v roce 2020 a tato událost byla připsána výbuchu pohonného systému, jak uvádí web Gizmodo.

Tato událost následuje po nedávném střetu, kdy se 27. ledna 2023 dva kusy vesmírného smetí ze zbytků sovětské éry minuly ve vzdálenosti několika metrů od sebe. Kus raketového stupně se přiblížil až na 6 metrů od zaniklé družice ve výšce 984 km nad povrchem Země. Pokud by se oba satelity srazily, vytvořily by oblak trosek plný tisíců drobných kousků nebezpečného vesmírného smetí.

Zdroj: space.com, gizmodo.com