Záhadný jev v atmosféře. Takovou světelnou show se ještě nikdy nepodařilo zachytit

V roce 2015 byl poprvé pozorován červený oblouk pohybující se po ztemnělé obloze nad Novým Zélandem, jak uvádí server Otago. Po letech už víme, co se tehdy stalo.

Na jeho identifikaci se podíleli jak vědci, tak jejich pomocníci z řad občanů. Tým vědců z Nového Zélandu, Spojených států a Kanady popsal svá zjištění v časopise Geophysical Research Letters. Publikace vysvětluje, že takzvaný oblouk SAR se vyvinul ve fenomén známý jako STEVE, aby později opět změnil svou podobu.

Celý příběh vznikl v roce 2015, kdy vědec Ian Griffin spatřil nad Dunedinem na Novém Zélandu červený světelný oblouk. Objekt se pohyboval po noční obloze a Griffin ho zachytil. Po 30 minutách se oblouk začal měnit na STEVE neboli Strong Thermal Emission Velocity Enhancement. Aby vysvětlil, s čím má tu čest, poslal záběry vědcům z Otažské univerzity v Dunedinu. Ti o případu informovali zástupce dalších výzkumných institucí.

Tak začalo vyšetřování případu, které bylo ukončeno až nyní. Pomohla nejen Griffinova pozorování, ale také data ze satelitů a pozemní observatoře oblohy. Získané a analyzované informace ukázaly, že červený objekt byl oblouk SAR, který se sice v atmosféře z nevysvětlitelných důvodů vyskytuje, ale není příkladem polární záře. Postupem času se ukázalo, že existuje důležité vodítko, které by mohlo vysvětlit, za jakých okolností k popsanému jevu dochází.

Tímto vodítkem bylo, že se oblouk objevil v době, kdy probíhala geomagnetická bouře. Vědci proto začali spekulovat, že červené světlo se mohlo objevit v důsledku přítomnosti nabitých částic v horních vrstvách atmosféry. Když SAR začal slábnout, jeho červená barva se změnila na fialovou a oblouk se začal podobat jinému jevu známému jako STEVE. Tím to však neskončilo. V určitém okamžiku STEVE také zeslábla a ustoupila ještě záhadnější struktuře zelené barvy.

Je to poprvé, co byly pozorovány tři takové jevy najednou

Podle autorů studie se v žádném ze tří případů nejednalo o polární záři, ale o jiné typy světelných jevů. Zdálo se, že každý z nich je výsledkem lokálně generované energie, nikoli částic pocházejících z jiné oblasti. Dalším charakteristickým rysem Griffinova pozorování navíc bylo, že poprvé byly všechny tři jevy viditelné společně.

Zdroj: odt.co.nz, agupubs.onlinelibrary.wiley.com