Záhadná obří koule na japonské pláži odhalila své tajemství
Obrovská kovová koule, kterou vyplavilo moře na japonskou pláž a která se dostala na titulní stránky novin po celém světě už odhalila své tajemství. Jedná se o bóji, běžné zařízení, které využívají oceánografové, jak uvádí web Japan Times.
Výzkumná bóje oceánografů
Velká koule vyplula na břeh v Hamamatsu v prefektuře Šizuoka a úředníci v ochranných oblecích ohraničili prostor kolem ní, jak uvádí web IFL Science. Poté se objevily spekulace, že by mohlo jít o starou námořní minu nebo nějaký druh špionážního přístroje.
Policie ji zrentgenovala a potvrdila, že není výbušná. Pár dní na to však odborníci prohlásili, že se jedná o nevýbušnou bójku.
„Je to bóje,“ řekl Uwe Send, oceánograf ze Scrippsova oceánografického ústavu Kalifornské univerzity v San Diegu, v rozhovoru pro Japan Times.
Send dodal, že taková zařízení jsou zcela běžná. Oceánografové používají různé typy bójí pro mnoho druhů výzkumu, takže oceány jsou jich plné.
Bóje, jako je ta, která v Japonsku způsobila takové pozdvižení, jsou obvykle vyrobeny z oceli.
Běžná technologie pro výzkum oceánů
Send dodal, že šílenství kolem bóje Hamamatsu mu připadá podivné vzhledem k tomu, že toto zařízení se běžně používají při výzkumu oceánů a v námořní dopravě.
V posledních letech došlo k podobným případům, kdy výzkumné bóje vyplavilo moře v Santa Barbaře v Kalifornii a v Miami, vysvětlil Send. Ty však na sobě měly namalovaná telefonní čísla, která písemně uváděla jejich zdroj.
V případě bóje v Hamamatsu však byla příliš rezavá a bez viditelného označení, takže bylo obtížné určit její původ, řekl listu Japan Times Hiroyuki Yagi, úředník úřadu pro správu řek a pobřeží prefektury Shizuoka.
Šigeru Fudžieda, odborník na mořský odpad z univerzity v Kagošimě, dodal, že skutečnost, že zařízení nebylo pokryto mušlemi nebo chaluhami, naznačuje, že pravděpodobně necestovalo příliš daleko.
Co se s bójí stane nyní, když byla odhalen její původ? „Koule bude nakonec sešrotována,“ řekl dále Yagi listu Japan Times.
Zdroj: redakce, japantimes.co.jp, iflscience.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]