Záhada, kterou se na Měsíci chystá odhalit společnost NASA: Gruithuisenovy kupole

Hlavním cílem mise Artemis společnosti NASA je vyslat astronauty na dlouhodobý pobyt na Měsíc a zjistit tím, jak by mohl pravděpodobně probíhat život zde i jiných planetách. V rámci mise se ale pokusí NASA i prozkoumat tajemné geologické útvary, jejichž vznik není vědcům doposud jasný.

Podle webu InterestingEngineering v rámci jedné z mnoha vědeckých misí vyšle agentura na Měsíc Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE) a Lunar Explorer Instrument for Space Biology Applications (LEIA), aby prozkoumaly tajemné Gruithuisenovy kopule, geologické útvary, které už roky matou vědce.

Na základě raných teleskopických pozorování a pozorování kosmických lodí se již dlouho předpokládalo, že tyto kopule jsou tvořeny magmatem bohatým na oxid křemičitý, který má podobné složení jako žula. 

Pozorování z Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) potvrdilo, že kupole Gruithuisen se liší od okolního terénu, který je pokryt starověkými proudy ztužené čedičové lávy. Čedičové lávy jsou tekuté a tenké a tečou jako motorový olej, na rozdíl od křemičitých láv, které jsou husté a chovají se spíše jako arašídové máslo. Gruithuisenovy kopule byly vytvořeny erupcemi křemičitých láv, které vytékaly velmi pomalu, a tím vytvářely kupole.

Skutečnou záhadou je, jak se taková křemičitá magmata mohla tvořit na Měsíci. Na Zemi se křemičité sopky typicky tvoří v přítomnosti dvou složek – vody a deskové tektoniky. Ale bez těchto klíčových ingrediencí na Měsíci se vědci ptají: Jak vznikly Gruithuisenovy kopule?

Existuje jen málo teorií o vzniku měsíčního magmatu bohatého na oxid křemičitý. Abychom těmto záhadnám skutečně porozuměli, musíme kupole prozkoumat a analyzovat vzorky hornin. A právě toto má společnost NASA v plánu.

V roce 2025 bude do této oblasti doručena sada vědeckých přístrojů umístěných na přistávacím modulu a roveru Commercial Lunar Payload Services. Doufejme, že za pár let lépe porozumíme této lunární záhadě!

Zdroj: interestingengineering.com, moon.nasa.gov