Zabiják ruských vrtulníků. Britský Stormer HVM chrání ukrajinské nebe
Na přelomu ledna a února se Rusové pokusili na Ukrajině dobýt Vuhladar. Na pomoc napadenému městu vyrazila mimo jiné vozidla Stormer HVM dodaná Spojeným královstvím, jak píše server Mil. Jedná se o mobilní odpalovací zařízení protiletadlových raket krátkého dosahu. Jaké jsou jejich schopnosti?
Ruské útoky na Vuhladar byly zastaveny ukrajinskou armádou a útočníci byli vyhnáni zpod města. Kromě pozemních jednotek se na obraně Vuhledaru podílely také mobilní protiletadlové raketomety umístěné na pásových obrněných vozidlech Stormer.
Vybavení dodané Spojeným královstvím umožnilo vytvořit nad bráněným městem protiletadlový štít, který chránil obránce před leteckými útoky. Co jsou vozidla Stormer HVM?
Britská pomoc Ukrajině
Dodávky britských vozidel HVM Stormer na Ukrajinu byly poprvé ohlášeny v polovině roku 2022. Od Spojeného království se pak očekávalo, že dodá nejméně pět kusů.
Fotografie těchto zbraní na pozadí sněhové pokrývky, stejně jako nedávné videozprávy z okolí Vuhladaru, ukazují, že tito „Bouřliváci“ nejenže přežili více než šest měsíců bojů, ale i nadále účinně chrání bojující vojáky. Posádky těchto vozidel byly vycvičeny ve Velké Británii a technika dostála své pověsti zabijáka ruských vrtulníků.
Víceúčelový pásový podvozek
Stormer HVM je protiletadlový komplet postavený na pásové platformě Stormer. Tato platforma vychází z podvozku CVR(T), který se vyvíjí od 60. let a stal se základem pro vozidla nejrůznějšího určení. Patří mezi ně průzkumná vozidla Scorpion, stíhače tanků Striker, velitelská vozidla Sultan a obrněné transportéry Spartan.
Oproti základnímu podvozku CVR(T) byl Stormer mírně zvětšen a dostal další pár kol. Díky tomu bylo možné vozidlo použít k výrobě poněkud těžších sestav, jako je například systém pro kladení min Shielder nebo samohybný protiletadlový komplet Stormer HVM (High Velocity Missile).
Pasivní detekce vzdušných cílů
Systém je vybaven osmi odpalovacími zařízeními raket Starstreak a vlastním senzorem pro pasivní detekci a sledování vzdušných cílů. Dosah systému se liší v závislosti na typu cíle, jeho poloze a směru letu a také na teplotě vzduchu. V praxi to znamená schopnost detekovat letadla a vrtulníky na vzdálenost od několika do více než 20 kilometrů, jak píše server Military Today.
Střely Starstreak, které ukrajinská armáda používá také jako stacionární protiletadlové komplety, jsou na cíl naváděny laserovým paprskem a mají dolet až 5,5 kilometru. Jejich zajímavou vlastností je vysoká kinetická energie, která jim za příznivých podmínek umožňuje bojovat nejen proti vzdušným cílům, ale i proti lehčím obrněným vozidlům, jako jsou pásové transportéry a některá bojová vozidla pěchoty.
Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com