Záběry houfnice Bohdana z fronty nenechávají nikoho na pochybách. Objevila se verze na podvozku 8×8
Na internet se dostaly fotografie a video potvrzující použití houfnice 2S22 Bohdana verze 3.0. Jedná se o nejnovější verzi zbraně, kterou si Ukrajinci sami vyrobili a záběry nenechávají nikoho na pochybách. Očekává se, že po zavedených modernizacích bude ještě lepší.
Houfnice 2S22 Bohdana byla vyvinuta v roce 2016 a představena v roce 2018. Dlouhou dobu se vycházelo z jediného exempláře, který byl považován za jakýsi experiment. V důsledku ruské agrese byli Ukrajinci nuceni houfnici vyzkoušet v bojových podmínkách. Výsledky se ukázaly jako nečekaně dobré, 2S22 Bohdana měla významnou roli v operaci na osvobození Hadího ostrova.
Netrvalo dlouho a bylo rozhodnuto o zahájení sériové výroby. Existovaly také důkazy, že kopie z továrny byly odeslány na frontu. Navzdory probíhajícímu ozbrojenému konfliktu se Ukrajincům daří realizovat plány na vývoj své zbraně, píše web Mil.
2S22 Bohdana verze 3.0
Na veletrhu IDEX-2023 v Abú Zabí byl předveden koncept 2S22 Bohdana s výrazně většími rozměry. Ukázalo se, že Bohdana 3.0 (jak je označována nejnovější verze) již byla vyvinuta a první exempláře byly vyslány do boje proti Rusům.
Záběry, které se objevily na sociálních sítích, ukazují ukrajinskou houfnici namontovanou na podvozku 8×8 (dříve se používal pohon 6×6).
Podle oznámení měl být právě tento prvek nejdůležitější změnou oproti dřívějším verzím. Jako podvozek zde byl použit český čtyřnápravový nákladní automobil Tatra T815. Bohdana 3.0 zároveň poskytuje posádce možnost pracovat ve vylepšené, pancéřované, modulární kabině Puma.
Jak daleko vystřelí Bohdana 2S22?
Prvky zodpovědné za vedení palby zůstaly nezměněny. 2S22 Bohdana, i ve své nejnovější verzi, je houfnice používající munici ráže 155 mm, běžně používanou v NATO.
Efektivní dostřel houfnice 2S22 Bohdana je maximálně přibližně 40 km, přičemž rychlost palby činí pět/šest (v závislosti na zdroji) ran za minutu. Při použití raketových střel je však možné zvýšit dostřel až na 60 km. Ukrajinci zde používají systém řízení palby Siemens, píše web Military Factory.
Posádce trvá minutu a půl, než uvede 2S22 Bohdana do bojové pozice, a stejnou dobu trvá, než jej přesune do transportní pozice. Verze s pohonem 6×6 jsou schopny dosáhnout rychlosti až 30 km/h v terénu a až 80 km/h na silnici.
Zdroj: redakce, militaryfactory.com, mil.in.ua