Vyzbrojování Ruska Čínou čipy i radary. Tyto údaje mluví za vše
Podle publikace v americkém deníku The Wall Street Journal se Rusku navzdory západním sankcím podařilo stabilizovat míru dovozu komponentů pro výrobu zbraní. Tyto díly se z velké části dovážejí z Číny a používají se mimo jiné při výrobě raketových systémů S-400 a stíhaček Su-35.
Zjištění serveru WSJ vycházejí z analýzy 84 000 záznamů v celních statistikách Ruské federace. Ačkoli celý proces vypadá jako pouhý obchod s komponenty, praxe ukazuje, že bez kontaktů mezi „obrannými“ představiteli obou zemí by Moskva nebyla schopna vyrábět nové zbraně v takovém rozsahu, jak uvádí server Defense Express.
Přezbrojuje Čína Rusko?
V říjnu 2022 mohlo Rusko dovézt mikročipy a další komponenty v hodnotě 33 milionů dolarů, v přepočtu za cca 726 milionů Kč. To znamená, že navzdory západním sankcím Moskva nyní dováží o něco méně dílů než před začátkem invaze na Ukrajinu.
Kreml se zajímá zejména o čipy používané při výrobě řízených střel, navigačních zařízení a komponentů pro systémy GPS. To by nemělo být překvapením, protože podle dřívějších zjištění se Moskvě již dříve podařilo obejít západní sankce, což umožnilo montovat do ruských zbraní mimo jiné komponenty vyrobené v USA.
Čínská státní společnost Poly Technologies dodala 31 v srpnu 2022 Rusům navigační zařízení pro vrtulníky Mi-17. Ve stejném měsíci dodala společnost teleskopickou anténu pro rušící stanici RB-531B „Infauna“, přičemž využila tranzitní cestu v Uzbekistánu.
Koncem října loňského roku dodal čínský výrobce letadel AVIC International Holding Corp zbrojní společnosti KRET (rusky Koncjern Radioeljektronnye Technologii), dceřiné společnosti ruské společnosti Rostec, díly pro stíhačky Su-35 v hodnotě 1,2 milionu dolarů, v přepočtu cca 26 milionů Kč.
Společnost China Taly Aviation Technologies Corp, která patří do čínského oddělení pro vybavení vzdušných sil, zase dodala ruské společnosti Almaz-Anteh komponenty pro výrobu radarové stanice 96L6E, která je součástí komplexu S-400. Jedním z nejaktivnějších vývozců elektroniky do Ruska byla v loňském roce čínská společnost Sinno Electronics, která od dubna do října odeslala až 1 300 zásilek v deklarované hodnotě více než 2 miliony dolarů, v přepočtu za cca 44 milionů Kč.
Zdroj: redakce, wsj.com, defence-ua.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]