Vysoce výkonné mikrovlnné frekvence mohou způsobit poranění mozku. Týká se to i mikrovlnek?

Mikrovlnka, kterou máme téměř všichni doma, je známá jako bezpečné zařízení, efektivní a účinný pomocník v domácnosti. Nedávný výzkum z Texas A&M University (USA) však ukazuje, že vystavení určitým extrémně výkonným mikrovlnným a rádiovým frekvencím může mít za následek vysoké napětí v mozku.

Justin Wilkerson, odborný asistent na katedře strojního inženýrství J. Mike Walkera ’66, ve spolupráci s výzkumníky z výzkumné laboratoře americké armády a výzkumné laboratoře letectva, začal zkoumat účinky vysoce výkonných pulzních mikrovln na lidské tělo. Nejčastěji používané pro rychlé vaření jsou mikrovlny elektromagnetického záření, které spadají mezi rádiové a infračervené světlo.

Podle webu SciTechDaily, výzkumníci simulovali působení elektromagnetických vln na 3D modelu lidského těla a měřili jejich absorpci. Hodnoty poté použili k výpočtu změn teploty v hlavě a především v mozku. Tyto změny teploty pak byly využity ke zjištění toho, jak se mozková tkáň fyzicky změnila v reakci na mikrovlny s vysokou intenzitou.

„Mikrovlnný ohřev způsobuje prostorově se měnící, rychlou tepelnou expanzi, vytváří mechanické vlny, které se šíří mozkem, podobně jako vlnění vody v jezírku,“ řekl Wilkerson. „Zjistili jsme, že tyto vlny působící ve středu mozku, mohou vytvořit ideální podmínky pro vyvolání traumatického poranění mozku.

Wilkersonův výzkum publikovaný v časopise Science Advances odhalil, že při aplikaci malého zvýšení teploty během velmi krátké doby (mikrosekundy) se vytvářejí potenciálně škodlivé stresové vlny. Představte si veškerou mikrovlnnou energii potřebnou k prasknutí kukuřičného zrna při výrobě popcornu, zkondenzovanou na jednu miliontinu sekundy a poté nasměrovanou do mozku.

Nemusíte se však obávat každodenního vystavení mikrovlnám nebo radiofrekvenčním záření. Wilkersonova studie zahrnuje výzkum mnohem intenzivnějších mikrovln než těch, kterým je vystaven průměrný člověk.

Wilkerson a jeho tým použili simulace traumatického poranění mozku, jaké vznikají například při autonehodách, sportovních úrazech a dokonce i výbušných akcích na bojišti.

Zdroj: scitechdaily.com