Vypadá to jako útok z oběžné dráhy. Ale je to dílo moderních raket z Evropy

Na internetu se objevil snímek ruského systému Tor-M2, který byl zasažen raketou, jež pronikla celým vozidlem. Zdá se, že poškození je charakteristické pro penetrátory EFP používané ve střelách Bonus nebo SMArt 155, a vysvětlujeme, jak fungují.

Ruský protiletadlový systém Tor-M2 byl zasažen kinetickým penetrátorem, který na něj dopadl vertikálně a pronikl shora dolů. Zajímavé je, že cesta penetrátoru neobsahovala klíčové součásti, takže by bylo možné systém Tor-M2 renovovat. Bohužel nejsou k dispozici žádné informace o stavu posádky, která byla pravděpodobně zasažena střepinami z pancéřování.

Poškození a prakticky dokonale vertikální trajektorie při pohledu na vzniklý průlom svědčí o útoku protitankovou submunicí Bonus, SMArt 155 nebo podobnou municí. Jedná se o specializované střely se samodetekční a samonaváděcí submunicí, které jsou nástupcem protitankové kazetové munice.

Obvykle jsou vybaveny dvojicí doplňkových senzorů. V případě systému Bonus máme k dispozici infračervený senzor a lidar, který skenuje oblast o rozloze až 32 000 metrů čtverečních a po identifikaci vojenského cíle zahájí útok. Stejně je tomu u střel SMArt 155, kde infračervenému senzoru asistuje klasický radar, jak píše server Military Today.

Submunice pak klesá nad cíl a po dosažení příslušné výšky je odpálena hlavice EFP (Explosively Formed Projectile). Vzniká tak kinetický explozivně tvarovaný penetrátor pohybující se rychlostí přes 2 000 m/s, který je na rozdíl od kumulativního proudu mnohem méně citlivý na reaktivní nebo tyčový pancíř.

Například společnost BAE Systems se chlubí, že její penetrátor použitý na vozidle Bonus dokáže prorazit až 140 mm pancéřové oceli. To je více než dost na to, abyste systém Tor-M2 prorazili skrz naskrz. S novou municí získalo hlavňové dělostřelectvo opět své jméno boha války, který díky němu může sloužit i jako ničitel tanků a další obrněné techniky.

Zdroj: redakce, military-today.com