Vypadá jako Mléčná dráha, ale je od nás vzdálená miliardu světelných let. Fotografie zaujala vědce

Vesmírný teleskop Jamese Webba překročil další hranici. Vědci jeho prostřednictvím pořídili snímek nádherné spirální galaxie, která se podobá Mléčné dráze. Vesmírné agentury jsou nesmírně zvědavé, jaká tajemství skrývá.

Evropská kosmická agentura zveřejnila snímek z vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) a získala za něj titul fotografie měsíce. Snímek je nesmírně zajímavý díky svému námětu. Tato obrovská spirální galaxie se totiž podobá té naší, jak uvádí web ESA.

Galaxie LEDA 2046648 je od Země vzdálená více než miliardu světelných let a nachází se v soustavě Herkules. Je obklopena menšími galaxiemi různých typů. Na snímku je jich hodně, což okamžitě upoutá pozornost diváka.

Jedním z hlavních úkolů vesmírného dalekohledu Jamese Webba je pozorování vzdálených galaxií, nejlépe těch z počátku vesmíru, aby bylo možné lépe pochopit vznik kosmu. Jeho pokročilé zobrazovací nástroje zaznamenávají různé vlnové délky světla, a to vede k odhalení nebeských těles, o kterých dosud nikdo nevěděl.

Astronomové musí teleskop Jamese Webba kalibrovat, aby získali co nejlepší pozorování. Stovky složitých výpočtů a korekcí umožňují teleskopu sahat stále hlouběji do minulosti. Dá se říci, že se s ním vědci vydávají na cestu k počátkům stvoření.

Jedním z nejdůležitějších přístrojů, které to umožňují, je NIRISS (Near-InfraRed Imager and Slitless Spectograph). Dalším důležitým přístrojem je kamera NIRCam (Near-InfraRed Camera), která snímá v blízké infračervené oblasti. Kombinací dat z obou přístrojů je možné získat extrémně detailní data vzdálených objektů, jejichž světlo bylo vyzařováno neuvěřitelně dávno, jako v případě spirální galaxie LEDA 2046648.

Zdroj: redakce, esawebb.org