Výhra pro učitele. Nový nástroj dokáže zjistit, zda byl text vytvořen pomocí umělé inteligence

Nový nástroj, který umožňuje odhalit text vytvořený umělou inteligencí by zároveň mohl být velkou komplikací pro studenty, kteří si chtějí jejich studium usnadnit, jak uvedl zpravodajský kanál Sky News.

Start-up OpenAI, který vytvořil ChatGPT, o kterém jsme dříve psali v článku ZDE, nyní nabízí způsob, jak identifikovat obsah vytvořený pomocí umělé inteligence, což je pro učitele a zaměstnavatele významná podpora.

V příspěvku na blogu společnost uvedla, že nástroj AI Text Classifier bude kategorizovat text na pětistupňové škále – od pravděpodobného po velmi nepravděpodobný.

„Nástroj je vyladěný model GPT, který předpovídá, jak pravděpodobné je, že nějaká část textu byla vytvořena umělou inteligencí z různých zdrojů. Tento klasifikátor dáváme k dispozici veřejnosti, abychom získali zpětnou vazbu o tom, zda jsou nedokonalé nástroje, jako je tento, užitečné. Uznáváme, že identifikace textu napsaného umělou inteligencí je důležitým bodem diskuse mezi pedagogy, a stejně důležité je uvědomit si limity a dopady klasifikátorů textu generovaného umělou inteligencí ve třídě.“, uvedla společnost OpenAI.

Společnost OpenAI zároveň ve svém veřejném beta režimu přiznává, že nástroj pro detekci je velmi nespolehlivý v případě textů kratších než 1 000 znaků, tedy asi 150 až 250 slov.

ChatGPT byl spuštěn koncem roku 2022 a vzal internet útokem. Dokáže generovat realistické odpovědi pomocí rozsáhlého jazykového modelu, který mu umožňuje generovat texty podobné lidským odpovědím na zadanou výzvu – včetně článků, esejí, vtipů a dokonce i poezie.

Od svého listopadového debutu vyvolala obavy z autorských práv a plagiátorství. Necelý týden po svém veřejném spuštění však nasbírala více než milion uživatelů.

Zdroj: news.sky.com, openai.com, redakce