Vrtulník AH-1Z Viper s raketami AMRAAM umí sestřelit i objekt, který nevidí

Námořní pěchota USA provozuje vrtulníky AH-1Z Viper. Ačkoli konstrukce tohoto stroje pochází z vietnamské války, vrtulník Bell zůstává díky rozsáhlým modernizacím moderním zařízením. Navíc se jeho schopnosti neustále zvyšují.

Vrtulník AH-1Z Viper byl nedávno nabídnut Polsku jako útočný stroj, který splňuje požadavky programu Raven. Polsko si nakonec vybralo konkurenční vrtulníky AH-64E Guardian, ale stojí za to zmínit některé jedinečné schopnosti Viperu.

Vrtulník byl zkonstruován podle specifických požadavků americké námořní pěchoty (USMC) a byla do něj integrována neobvyklá výzbroj. Kromě protitankových řízených střel nebo neřízených střel, které jsou pro takovou techniku standardem, může AH-1Z nést střely vzduch-vzduch AIM-9X Sidewinder krátkého dosahu (tj. – v nové verzi – až do vzdálenosti přibližně 40 km).

Zdá se však, že USMC předpokládá, že během operací sboru mohou nastat situace, kdy tíha protivzdušné obrany bude ležet na vrtulnících. Z tohoto důvodu se objevil plán integrovat Vipery se střelami vzduch-vzduch, které mají ještě větší schopnosti, AIM-120 AMRAAM.

Jedná se o střely středního doletu, určené k boji proti cílům i mimo vizuální dosah. Aby AH-1Z zvládly novou zbraň, je třeba mimo jiné zvýšit schopnost výroby energie palubní aparatury a také modernizovat počítače určené ke zpracování údajů o cílech.

Integrace s AMRAAM bude znamenat, že Viper bude schopen nejen bojovat proti samostatně zjištěným vzdušným cílům, ale také ničit cíle určené vlastními loděmi nebo letadly.

Systematické zvyšování schopností vrtulníků Viper je důležité také proto, že tyto vrtulníky budou pravděpodobně sloužit ještě několik desetiletí.

Zdroj: redakce; Gagadget