Voyager 1 je zpět! Legendární sonda navázala kontakt z mezihvězdného prostoru
Z mezihvězdného prostoru, vzdáleného 24 miliard kilometrů, se k nám opět ozývá hlas, který jsme toužili slyšet. Voyager 1. Nejvzdálenější objekt vyrobený člověkem se po půl roce, kdy vysílal nesmyslná data, znovu ozývá v rádiové síti hlubokého vesmíru. Vědci z NASA jsou nadšeni, píše portál ScienceAlert.
„Jsme zpátky, zlato!“ píše NASA na svém účtu na sociální síti X. „Naše sonda Voyager 1 poprvé od listopadu 2023 provádí normální vědecké operace. Všechny čtyři přístroje vracejí použitelná vědecká data.“ Voyager 1, který byl od listopadu 2023 nefunkční, začal znovu vysílat smysluplná data díky úsilí inženýrů NASA, kteří museli konzultovat příručky ze 70. let, aby problém vyřešili. Ukázalo se, že závada pramenila z poškozeného čipu v paměťovém systému sondy, pravděpodobně způsobeného stářím nebo energetickými částicemi v mezihvězdném prostoru.
We’re back, baby!
— NASA (@NASA) June 14, 2024
Our Voyager 1 spacecraft is conducting normal science operations for the first time since November 2023. All four instruments – which study plasma waves, magnetic fields, and particles – are returning usable science data.https://t.co/3FGBOANXGl pic.twitter.com/QqgsCmup7D
Voyager 1 a jeho sourozenec Voyager 2 jsou jediným způsobem, jak mohou vědci přímo studovat mezihvězdné prostředí. Jejich měření již odhalila důležité detaily o tom, jak je naše sluneční soustava utvářena a jak daleko sahá „sluneční bublina“. Bohužel oba Voyagery se k hypotetickému Oortovu oblaku nikdy nedostanou v provozuschopném stavu, protože jejich palubní generátory neustále ztrácejí energii.
Tým NASA nyní pracuje na údržbě digitálního magnetofonu sondy Voyager 1, který zaznamenává data z palubního přístroje pro měření plazmových vln. Pokud by Voyager 1 ztratil schopnost správně komunikovat, ztratili bychom přístup ke všem dalším informacím.
Zdroj: ScienceAlert