Vítejte v budoucnosti. Kontaktní čočky s navigací a rozšířenou realitou.

Výzkumný tým pro chytrý 3D tisk doktor Seol Seung-Kwon z KERI a tým profesora Lim-Doo Jeonga z Národního institutu vědy a technologie v Ulsan (UNIST) vyvinuli základní technologii pro chytré kontaktní čočky, které mohou implementovat navigaci založenou na rozšířené realitě (AR).

Chytrá kontaktní čočka je výrobek, který se nasazuje na lidské oko jako běžná čočka a poskytuje různé informace. Výzkum těchto čoček se v současné době zaměřuje především na diagnostiku a léčbu zdravotních problémů. Společnost Google a další společnosti v poslední době vyvíjejí chytré kontaktní čočky, které mohou implementovat rozšířenou realitu.

Úspěch týmu KERI-UNIST spočívá v tom, že se jedná o technologii, která dokáže realizovat rozšířenou realitu tiskem mikrovzorů na displej čočky pomocí 3D tiskárny bez použití napětí. Jedná se o jev, při kterém se na vnější stěně vytvoří zakřivený povrch, aniž by kapky vody praskly v důsledku kapilárního působení, když jsou kapky vody jemně stlačeny nebo vytaženy určitým tlakem, jak uvádí web Engineering and Technology.


Hlavní očekávanou oblastí použití je navigace. Prostým nasazením čočky se před očima člověka rozvine navigace prostřednictvím AR. Hry, jako je například populární hra „Pokemon Go“, si lze užít i pomocí chytrých kontaktních čoček, nikoliv chytrých telefonů, jak uvádí web News8Plus.

Doktor Seol Seung-Kwon ze společnosti KERI řekl: „Naším úspěchem je vývoj technologie 3D tisku, která dokáže tisknout funkční mikrovzory na substrát, který může komerčně využít pokročilé chytré kontaktní čočky pro implementaci rozšířené reality.“ Dodal: „To výrazně přispěje k miniaturizaci a univerzálnosti zařízení rozšířené reality.“

Výzkumný tým věří, že tento úspěch přitáhne velkou pozornost společností souvisejících s bateriemi a biosenzory.

Zdroj: eandt.theiet.org, news8plus.com