Virtuální realita na dosah ruky. Facebook představil nové špičkové brýle pro metaversum
Společnost Meta, spíše známá jako Facebook, se již nějakou dobu snaží intenzivně prosazovat svou vizi propojených virtuálních světů. Doposud firma prodávala nejlevnější set pro virtuální realitu (VR), pro nový model to však neplatí, jak uvádí deník Czechia.
Nejdříve si však připomeňme, co to metaverse, nebo taky metaversum, je. Zkráceně se jedná o propojené světy virtuální a rozšířené reality, což pro běžného uživatele znamená možnost setkávání se s přáteli ve virtuálním světě, společné provádění různých aktivit, oblékání avatara a podobně. Jedná se o podobný koncept, který byl vyobrazen ve filmu Ready Player One.
Do metaversa začínají masivně investovat společnosti jako Facebook, Microsoft, Nvidia nebo i menší projekty jako české Somnium Space. Více píše magazín E15.
Ready Player One (2018) on @letterboxd: https://t.co/U5oq8SryIa
— pedro (@pellazaa) October 7, 2022
Meta zahájila letošní konferenci Connect několika softwarovými novinkami pro virtuální realitu, především hrami, které budou určeny pro tuto platformu. Hvězdou večera se stala novinka Meta Quest Pro. Oproti předchůdci Meta Quest 2 jde o ve všech ohledech vylepšený model, který navíc umí lépe pracovat se smíšenou realitou, jež propojuje obsah z virtuální reality s reálným světem.
Společnost Meta se chlubí, že model Quest Pro nabídne širší pozorovací úhel než model Quest 2 a zároveň dosáhne lepší reprodukce barev a kontrastu obrazu. Navíc modul s optikou a displeji před očima už není tak vypouklý, jako tomu bylo u předchozích modelů. Bližší technické specifikace naleznete na webu Czechia.
Experience next level VR with Meta Quest Pro. Our highest Performance Hardware with 256 GB, 12 GB RAM, 10 advanced VR/MR sensors, spatial audio and more. Age 13+. #MetaQuestPro https://t.co/VGpF664G7g pic.twitter.com/7eBAuMGpqE
— Meta Quest (@MetaQuestVR) October 12, 2022
Brýle jsou však v podstatě vyrobeny hlavně pro smíšenou realitu, a proto kvůli svému tvaru propouštějí více okolního světla, zejména zpod očí. Abyste si okolí očí pro klasický požitek z VR řádně „zatemnili“, musíte si za 50 dolarů (cca 1 260 korun) zakoupit speciální nástavec, což přidává další hodnotu k již tak vysoké pořizovací ceně odhadované na 40 tisíc korun.
Co se týče senzorů, Meta se však opravdu předvedla. Aby mohly brýle věrně pohybovat vaším virtuálním avatarem, snímají nejen pohyb vašich očí a úst (ten zajišťuje celkem pět senzorů), ale také celého těla včetně rukou a nohou. Zuckerberg slíbil, že věrně vypadající a pohybující se postavy budou po virtuálních světech běhat již příští rok.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]