VIDEO: Nová záhadná raketa byla vypuštěna čínským obřím torpédoborcem. Co je zač?
Na YouTube se objevilo video z Číny, které ukazuje, že jeden z jejích obrovských torpédoborců typu 055 odpaluje novou záhadnou střelu z jedné ze svých vertikálních odpalovacích buněk. I když není přesně jasné, o jakou střelu se jedná a o jaký koncept operací se opírá, určitě existují určité odlišné možnosti, z nichž jedna je vysoce pravděpodobná, uvedl web The Drive.
Video ukazuje střelu odpálenou a poté vystřelenou do vzduchu. Podporovací zařízení je relativně krátké, zatímco jeho užitečné zatížení je dlouhého kuželovitého tvaru s malými žebry na základně. Design velmi připomíná manévrovatelné návratové vozidlo (MaRV).
Viděná zbraň je s největší pravděpodobností z moře odpalovaná protilodní balistická střela, o které se proslýchalo, že se vyvíjí. Umístění takové zbraně na moři by mělo velké důsledky, protože v současnosti jsou jediné čínské protilodní balistické raketové kapacity pozemní, a ve vývoji je také typ odpalovaný ze vzduchu. Ve skutečnosti ve stejný den, kdy se objevilo toto video, jsme se také podívali na vzduchem vypuštěný „Eagle Strike“ JY-21. Načasování je bezpochyby podezřelé, ale odpovídá čínskému toku „úniků“, které fungují jako neformální strategické zprávy.
Zdá se, že střela používá tenčí, protáhlejší, kuželovitě tvarovaný manévrovací prostředek pro návrat na zem ve srovnání s tím, který se nachází na typu YJ-21, stejně jako to, co jsme viděli u mnoha jiných střel vybavených MaRV. V kombinaci s mnohem kratším raketovým posilovačem je design jasně optimalizován, aby se vešel do těsných hranic lodních buněk VLS. Relativně krátká pomocná raketa by podstatně zkrátila její dopadovou vzdálenost, ale to by byl rozumný kompromis vzhledem k tomu, že schopnost již byla nasazena na moři. Prospěšný by byl i dojezd několik set kilometrů. Tato zbraň by pravděpodobně mohla zasáhnout i pevné cíle na zemi.
Další možností je, že se jedná o řízenou střelu nějakého typu, dokonce možná hypersonickou dýchající vzduch. Na tuto možnost dále poukazuje skutečnost, že střela krátce po uvolnění lodi vstoupila do manévru pro vylétávací trajektorii. Ale přesto je jeho silueta záhadná, kdyby tomu tak bylo. Stojí za zmínku, že v posledních letech se objevila řada velmi rychlých čínských návrhů protilodních střel s plochou dráhou letu, které však mají na těle namontované přívody vzduchu pro napájení náporových motorů a jinak mají konfigurace, které takto vůbec nevypadají jako střela. Je také větší technologickou výzvou vytvořit něco jako hypersonickou protilodní střelu než protilodní balistickou střelu.
Bez ohledu na záhadu kolem této zbraně je to další připomínka toho, že Čína prosazuje nové koncepty zbraní pro svou rostoucí armádu.
Zdroj: thedrive.com