Video: Čína provedla po roce test protiraketové obrany středního kurzu. Měla v plánu zaměřit se na konkrétní zemi?

Čínské ministerstvo národní obrany oznámilo, že o víkendu byl proveden pozemní test protiraketové obrany ve středním kurzu. Test je pátý čínský test střední dráhy protiraketové střely, který čínská vláda oznámí v průběhu 12 let, informuje web The Drive.

Na základě varování zveřejněných před testem se předpokládá, že balistická střela byla odpálena z vesmírného střediska Taiyuan v Shanxi v Číně a že interceptorová střela byla poté odpálena z Korla v Sin-ťiangu. Test byl údajně dokončen v noci z čínských hranic a úředníci trvají na tom, že byl určen výhradně pro obranné účely a neměl být zaměřen na žádnou konkrétní zemi. Také tvrdí, že akce byla úspěšná. Parametry kolem testu se obecně shodují s loňským čínským testem antibalistických raket.

Stojí za zmínku, že je to poprvé, co Čína provedla testy dva roky po sobě. Čínská vláda již dříve oznámila pět dalších testů protiraketové obrany v přímém přenosu, k nimž došlo v letech 2010, 2013, 2014, 2018 a 2021. Střední část letu balistické střely je druhou ze souboru tří obecných fází, přičemž první je fáze zesílení a poslední je konečná fáze.

Zatímco útok na balistickou střelu ve fázi posílení by byl ideálním řešením pro obranu proti balistické střele, nabízí pouze krátkou dobu pro protioperaci k jejímu nasazení. Schopnost zachycení by musela být dostatečně blízko, aby zasáhla raketu a dokonce ji srazila po vzletu, což by bylo pravděpodobně hluboko uvnitř nepřátelského území. Navíc přesná poloha střely nemusí být známa před odpálením. Tato vzdálenost také omezuje použití zbraní s řízenou energií. Pokud toto časové okno zmeškáte, jakákoli další akce, která má být přijata, by musela být provedena během středních nebo konečných fází.

Fáze střední dráhy, na kterou se zaměřily letošní i loňské testy antibalistických střel v Číně, nabízí největší příležitost k zachycení přilétající balistické střely. Pokud jde o vzdušný čas, okno středního kurzu je určitě nejdelší, ale stále je extrémně náročné pro operace s protibalistickými střelami kvůli výšce zachycení a potenciálním problémům se sledováním a zacílením správných součástí rakety, části, která nese své hlavice.

Pokud jde o specifické technologie nebo schopnosti zachytit balistické střely středního kurzu, které Čína testuje, aby čelila hrozbám balistických střel, bylo poskytnuto jen několik podrobností. Podle zprávy o čínských vojenských schopnostech zveřejněné Pentagonem v roce 2021 Čínská lidová republika v současné době rozvíjí svůj systém obrany proti balistickým raketám a rovněž vyvíjí technologii kinetických vozidel pro zabíjení, aby postavila středový stíhač, který bude tvořit horní vrstvu vícevrstvé protiraketové obrany.

Zdroj: thedrive.com