Více než 2,2 miliardy lidí je ohroženo nedostatkem vody. Čínští vědci představili technologii získávání vody ze vzduchu i na opravdu suchých místech

Vědci v Šanghaji vyvinuli technologii, která umožní získávat pitnou vodu ze vzduchu i tam, kde je opravdu sucho. To vše díky speciálnímu gelu.

Pomocí superhygroskopického gelu vytvořili šanghajští vědci zařízení poháněné sluneční energií, které má potenciál zajistit pitnou vodu i pro lidi žijící v nejsušších oblastech planety. Jeden kilogram suchého gelu je schopen absorbovat 1,18 kg vody v suchém atmosférickém prostředí a až 6,4 kg v prostředí s vysokou vlhkostí.

Článek s podrobnostmi o tomto novém přístroji byl publikován v časopise Applied Physics Reviews (doi: 10.1063/5.0160682). Výzkumníci z čínské Šanghajské univerzity Jiao Tong použili ve svém zařízení superhygroskopický gel, který má schopnost absorbovat a zadržovat extrémně velké množství vody.

Technologie vyvinutá čínskými vědci má potenciál pomoci lidem přežít v mnoha oblastech světa, kde je přístup k vodě omezený. Podle zprávy o globálním hospodaření s vodou zveřejněné v březnu 2023 žije v zemích, které se potýkají s nedostatkem vody, více než 2,2 miliardy lidí.

Kromě toho každoročně umírá přibližně 3,5 milionu lidí na nemoci související s nedostatkem vody nebo jejím znečištěním. Odborníci předpovídají, že dostupnost čisté pitné vody by se v příštím desetiletí mohla snížit o 40 % a že do roku 2050 bude mít polovina lidstva nedostatek vody.

Nedostatek vody
Nedostatek vody se týká především lidí žijících v tropických a subtropických pásmech a také v oblastech se subekvatoriálním podnebím a v oblastech nacházejících se uvnitř kontinentů. Tyto oblasti, kde je vody největší nedostatek, patří zároveň k nejslunnějším na světě. Proto by zařízení poháněné sluneční energií, jako je to, které vyvinuli čínští vědci, mohlo být v těchto oblastech obzvláště užitečné.

„Tuto slibnou technologii sběru atmosférické vody lze využít ke zvýšení denních zásob pitné vody, průmyslové vody a vody pro osobní hygienu. Hygroskopický gel syntetizovaný naším týmem ze sloučenin rostlinného původu a solí je jednoduchý na přípravu a levný, takže je vhodný pro získávání vody ve velkém měřítku,“ říká Ruzhu Wang z Ústavu chlazení a kryogeniky Šanghajské univerzity.

Zdroj: pubs.aip.org, unesco.org