Větrná energie důležitou roli na cestě k zeleným energetickým řešením. Plovoucí turbína odolalá silným bouřím a hurikánům s minimální údržbou

Podle Mezinárodní energetické agentury hraje větrná energie důležitou roli na cestě k zeleným energetickým řešením a její kapacita by se měla v roce 2022 výrazně zvýšit díky investicím a politické podpoře inovativních společností, jako je například startup SeaTwirl.

SeaTwirl přichází s inovativní plovoucí turbínou, která se snadněji staví a jejíž údržba je méně nákladná než u tradičních větrných turbín na pevnině, informuje web píše web TCD. Jedinečná konstrukce se svislou osou a efektivní konstrukcí nabízí slibné řešení pro využití energie na moři, kde jsou větry často silnější.

Osobitá konstrukce SeaTwirl nabízí všechny výhody větrné turbíny a zároveň řeší některé z jejích hlavních problémů, jako jsou vysoké náklady, rušení volně žijících živočichů a přístup k ideálním větrným lokalitám, které se často nacházejí na odlehlých místech. SeaTwirl využívá vztlakové síly vody k udržení hmotnosti turbíny, zatímco konstrukce se svislou osou může získávat energii bez ohledu na směr větru.

Tradiční větrné turbíny na moři se obvykle instalují pouze v hloubkách kolem 50-60 metrů, ale řešení SeaTwirl lze ukotvit mnohem hlouběji, což umožňuje přístup k místům se silnějším a častějším větrem. Umístění skříně generátoru přímo nad vodní hladinou a pod turbínou umožňuje bezpečný a snadný přístup k částem, které nejčastěji vyžadují údržbu.

Prototyp S1, plovoucí turbína o výkonu 30 kW instalovaná v roce 2015, odolala silným bouřím a hurikánům s minimální údržbou. Model S2x, který se nyní vyrábí, dále vylepšuje konstrukci se svislou osou a optimální provozní hloubkou 100 metrů a více. Předpokládá se, že pilotní testovací období modelu S2x začne v roce 2023 a potrvá přibližně pět let. Očekávaná životnost komerční turbíny je 25-30 let. V polovině roku 2023 obdržela švédská společnost první komerční objednávku na instalaci turbíny S1 v Severním moři.

Zdroj: thecooldown.com, redakce