Vesmírný kanibal putuje k naší Zemi

Slunce začíná v posledních dnech zlobit a vypouští směrem k naší planetě „kanibalistický“ oblak dýmu skrze své exploze, které jím otřásají, uvedl web Astronomy.

Od pondělí 28. března Slunce vypustilo 17 nebo i více slunečních erupcí, což jsou neuvěřitelně intenzivní výbuchy záření vznikající explozivním uvolňováním magnetické energie. Pár dní na to si Slunce dopřálo jednu supersilnou erupci třídy X, tedy nejintenzivnější typ.

Sluneční show

Sluneční erupce jsou největší explozivní události v naší sluneční soustavě. Na začátku minulého týdne došlo k sérii méně intenzivních erupcí. Ty byly doprovázeny vyvržením dvou mohutných oblaků přehřátého plynu protkaných magnetickými poli. Druhý z těchto koronálních výtrysků hmoty, pohybující se rychlostí asi 2 miliony kilometrů za hodinu, předbíhal ten první a spojoval se s ním, čímž vzniklo něco, co vědci nazývají „kanibalská CME“. Tento kanibal nyní míří přímo k Zemi, a to přimělo středisko pro kosmické počasí vydat hlášení o silné geomagnetické bouři.

Polární záře

Nebojte se! Je to zcela normální a daný jev by mohl vyvolat krásnou polární záři. Pokud k ní dojde, může toto velké narušení ochranné magnetické bubliny naší planety, zvané magnetosféra, vyústit v nádherné projevy polární záře na velkém území Severní Ameriky. Obyvatelé Oregonu, Lowy, Ohia, New Yorku a Massachussetts mají tak možnost spatřit tento ojedinělý úkaz.

Aktivita Slunce se střídá v cyklu, který trvá přibližně 11 let. Vědci aktivitu sledují na základě počtu slunečních skvrn. Tyto tmavé skvrny jsou často spojeny se slunečními erupcemi, výrony koronální hmoty a dalšími formami dynamické aktivity. V prosinci 2019 dosáhla sluneční aktivita svého dna, což znamenalo konec 24. slunečního cyklu a předznamenalo 25. sluneční cyklus. Od té doby se aktivita zvyšuje. Tento týden jsme zaznamenali dramatickou ukázku toho, jak to vypadá! A bude to jen intenzivnější.

Očekává se, že cyklus dosáhne crescenda v roce 2025. V té době se celé magnetické pole Slunce převrátí a severní a jižní magnetický pól se prohodí. Poté začne aktivita opět slábnout.

Zdroj: astronomy.com