Vesmírné závody o těžbu kovů na Měsíci začaly. NASA chce předstihnout Čínu

Na Měsíci není nic lepšího než staré dobré vesmírné závody. Koneckonců to byl desetiletý proces technologického soupeření mezi USA a Sovětským svazem, který umožnil program Apollo. Nyní, když Čína pilně plánuje řadu nových misí na povrch Měsíce, NASA připravuje vlastní plány, aby si zajistila, že bude mít šanci jako první těžit všechny vzácné měsíční kovy, píše server Popular Mechanics.

NASA hledá výzkumné pracovníky, kteří by objevili způsob, jak využít měsíční kovy získané z povrchu Měsíce pro 3D tisk a další aplikace. Navazuje tak na různá oznámení z roku 2022 o univerzitních partnerstvích a výzkumných programech zaměřených na návrh a využití potrubí pro výrobu kovů na Měsíci.

Existují určité kovy, které bychom mohli být schopni získat v různých částech Měsíce a mohli bychom je použít, pokud budeme na Měsíci stavět,“ řek Matt Deans z NASA.

Toto zvýšení snahy porazit Čínu v cestě na Měsíc přichází jen pár měsíců poté, co ředitel NASA Bill Nelson po dokončení úspěšné mise Artemis 1, která obletěla Měsíc a vrátila se zpět, prohlásil: „Měli bychom si dát pozor, aby se Čína nedostala na místa na Měsíci pod záminkou vědeckého výzkumu.“ Na toto varování pak navázal popisem toho, co by se mohlo stát, a jako příklad uvedl agresivní územní strategii Číny v Jihočínském moři.

Jeden velký rozdíl mezi současností a vesmírnými závody v 60. letech je však v tom, že NASA na to není sama. Soukromé společnosti také zkoumají možnosti, jak na Měsíci vybudovat obchod. Nejvýznamnější z těchto společností, Blue Origin financovaná Jeffem Bezosem, odhalila tento měsíc solární článek vytvořený z imitace měsíčního prachu (tzv. regolitu).

Tyto snahy začít využívat kovy a další materiály na Měsíci k pohonu budoucích lunárních operací jsou klíčové, protože takové technologie by mohly učinit případné dlouhodobé osídlení cenově dostupnějším jak z hlediska výstavby, tak i údržby. Společnost Blue Origin tvrdí, že její solární články „lze škálovat neomezeně, čímž se odstraní omezení nedostatku energie kdekoli na Měsíci„.

Plnohodnotný systém těžby a rafinace kovů je ještě v nedohlednu, protože budoucí astronauti, kteří by jej provozovali, by potřebovali nezbytné věci jako vodu a kyslík, jejichž získávání bude vyžadovat rozsáhlou lunární infrastrukturu. Vzhledem k tomu, že vztahy mezi USA a Čínou jsou na historickém minimu a že Čína (a samozřejmě také Rusko) nemá zájem podepsat dohody Artemis – dohodu o správě Měsíce, která je zakotvena ve Smlouvě o kosmonautice z roku 1967 – se jakákoli šance na spolupráci mezi oběma velmocemi v oblasti vesmíru zdá být velmi nepravděpodobná, ne-li nemožná.

Zdroj: NASA, blueorigin.com, popularmechanics.com, redakce